Wizyta duszpasterska w naszym domu zakonnym

6 stycznia 2023

W piątek 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, kiedy to pod przewodnictwem Rektora Seminarium ks. Jana Hadalskiego SChr, uczestniczyliśmy w eucharystycznej Ofierze, w naszym domu w Poznaniu odbyła się doroczna wizyta duszpasterska, podczas której, przy śpiewie kolęd, światło Chrystusa dotarło do każdej celi zakonnej, by pozostać w niej przez cały najbliższy rok. 

Wodę, kadzidło i kredę potrzebne do wizyty duszpasterskiej, poświęcił podczas II Nieszporów Wikariusz Generalny ks. Bogusław Burgat SChr, zaś tradycyjną kolędę przeprowadził w naszym seminarium ksiądz rektor. 

Drzwi pokoi oznaczyliśmy napisem K+M+B, nawiązując do znanych z Tradycji Kościoła imion trzech Mędrców ze Wschodu, którzy zgodnie z Ewangelią przekazaną nam przez św. Mateusza, przybyli aby oddać pokłon nowo narodzonemu królowi żydowskiemu, którym był obiecany i zapowiedziany Mesjasz i Zbawiciel ludzkości, nasz Pan, Jezus Chrystus.

W wielu miejscach spotykamy się również z napisem C+M+B, które są skrótem łacińskiego zdania: Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi

Dzięki tym oznaczeniom, w wielu zakątkach świata można poznać, że w takim właśnie miejscu mieszkają chrześcijanie, uczniowie i świadkowie Chrystusa, którzy nierzadko z narażeniem życia wierzą w Dobrą Nowinę Ewangelii. Dla wielu Polaków żyjących poza granicami Ojczyzny, jest to ponadto ważny element podtrzymania ich łączności z wiarą, tradycją i tożsamością, a dla księży chrystusowców, nieodłączna część ich kolędowej wizyty duszpasterskiej wśród swoich rodaków.