Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

17 czerwca 2023

W piątek 16 czerwca nasza wspólnota seminaryjna wraz z prefektem ks. Pawłem Jasiną SChr i ojcem duchownym ks. Andrzejem Glancem SChr, udała się do Szczecina, gdzie księża chrystusowcy prowadzą Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby uczestniczyć w obchodach uroczystości i skorzystać z możliwości uzyskania odpustu. Kustoszem sanktuarium jest ks. prob. Karol Kozłowski SChr.

Liturgia rozpoczęła się od Nieszporów w Kościele św. Andrzeja Boboli, prowadzonym przez księży jezuitów, którym przewodniczył Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga, zaś asystę liturgiczną przygotowali szczecińscy klerycy. 

Następnie, wszyscy wraz z Najświętszym Sakramentem, udaliśmy się ulicami Szczecina do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Śpiewając pieśni i litanię podczas procesji, dzieliliśmy się zarazem świadectwem wiary i czci oddawanej Panu Jezusowi, który w postaci białego chleba umieszczonego w niesionej przez kapłanów monstrancji, błogosławił mieszkańcom miasta.

Po dotarciu procesji do Sanktuarium, zawierzyliśmy Bożemu Sercu kapłanów i wszystkich mieszkańców Szczecina. Uczestnicząc w liturgii Mszy Świętej pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity, wysłuchaliśmy Słowa Bożego oraz przystąpiliśmy do sakramentu Najświętszej Eucharystii. Homilię wygłosił biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Henryka Wejman.

Po Komunii Świętej miał miejsce obrzęd pożegnania misjonarzy. Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztof Olejnik SChr, wręczył krzyże misjonarskie oraz wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej księżom Maksymilianowi Ślusarczykowi SChr i Przemysławowi Sygule SChr, którzy wkrótce rozpoczną posługę jako duszpasterze emigracyjni Polonii we Francji i Australii.