Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – w sercu Szczecina

25 czerwca 2022

W piątek 24 czerwca nasza wspólnota seminaryjna wraz z przełożonymi, rektorem ks. Janem Hadalskim TChr, prefektem ks. Pawłem Jasiną TChr i ojcem duchownym ks. Andrzejem Glancem TChr, udała się do Szczecina gdzie księża chrystusowcy prowadzą tamtejsze Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby uczestniczyć w obchodach uroczystości i skorzystać z możliwości uzyskania odpustu.

Liturgia rozpoczęła się od Nieszporów w Kościele św. Andrzeja Boboli, prowadzonym przez księży jezuitów, którym przewodniczył Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga. W czasie Nieszporów odbyło się ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. 

Następnie, wszyscy zgromadzeni wraz z Najświętszym Sakramentem udaliśmy się ulicami Szczecina do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Śpiewając pieśni i litanię podczas procesji, dzieliliśmy się zarazem świadectwem wiary i czci oddawanej Panu Jezusowi. 

Po dotarciu do Sanktuarium, pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity, przystąpiliśmy do Eucharystii przyjmując Pana Jezusa w postaci białego chleba. W czasie Mszy Świętej Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił naszych współbraci:

  • Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztofa Olejnika TChr
  • Nowego proboszcza Sanktuarium, ks. Karola Kozłowskiego TChr
  • Ustępującego proboszcza Sanktuarium, ks. Jarosława Staszewskiego TChr, który skierował do zgromadzonych wiernych homilię 
  • Księdza Chrisa Czaplę TChr, który rozpocznie wkrótce posługę duszpasterską wśród amerykańskiej Polonii. 

Ks. Chris Czapla TChr został tego dnia uroczyście pożegnany jako misjonarz polskich emigrantów, czego wyrazem był obrzęd w czasie którego Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztof Olejnik TChr, wręczył mu krzyż misjonarza, wierną kopię krzyża znajdującego się w naszej seminaryjnej kaplicy oraz wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, która przez wieki towarzyszyła naszym rodakom na ich emigracyjnych szlakach. 

Kończąc liturgię, zawierzyliśmy Bożemu Sercu kapłanów i wszystkich mieszkańców Szczecina, zaś przed obliczem Matki Bożej Ostrobramskiej, odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, a Ksiądz Arcybiskup rozesłał wiernych błogosławieństwem, skierowanym także i do wszystkich mieszkańców naszego kraju.