Tam gdzie serce Kardynała Założyciela

23 października 2021

22 października 1948 roku odszedł do Pana Założyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, kardynał August Hlond, wielki Prymas Polski i protektor Polonii na całym świecie, nadający ton życia polskiego Kościoła w okresie międzywojennym, tragicznym czasie II wojny światowej i burzliwych latach powojennych, naznaczonych komunistycznym totalitaryzmem. 

W rocznicę jego śmierci, cała nasza wspólnota seminaryjna udała się do Gniezna, do Bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie spoczywa serca naszego Kardynała Założyciela, by tam modlić się o jego beatyfikację. Mszy Świętej przewodniczył rektor naszego seminarium, ks. Jan Hadalski TChr, zaś homilię wygłosił Dyrektor Księgi Dobrodziejów Towarzystwa Chrystusowego, ks. Tomasz Mikulak TChr. 

Rocznica ta ma dla Kościoła w Polsce również pewien wymiar symboliczny, gdyż wpisuje się w niedawną beatyfikację błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który podjął się kontynuacji dzieła odnowy w polskim Kościele, jakie zostało zapoczątkowane przez kardynała Hlonda. 

Nasi klerycy mieli również możliwość zwiedzenia jednego z największych skarbów sztuki średniowiecza w Polsce, Drzwi Gnieźnieńskie, pochodzące z II połowy XII wieku.