Święto Katedry Świętego Piotra Apostoła – Nieszpory

23 lutego 2022

Święto Katedry Świętego Piotra Apostoła, przypadające 22 lutego, to dzień ukazujący jedność całego Kościoła i zwracający uwagę na pierwotne pochodzenie jego apostolskiej tożsamości, jakim jest tzw. prymat świętego Piotra, który podkreśla godność Biskupa Rzymu jako przewodzącego Kościołowi, strzegącego jego depozytu wiary i wychowującemu w wierze wszystkich katolików, co zostało powierzone świętemu Piotrowi oraz jego następcom przez samego Jezusa Chrystusa. 

Święto to, zgromadziło nas wczoraj w Bazylice Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, aby pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, uczestniczyć w uroczystych Nieszporach podczas których wysłuchaliśmy homilii ks. prof. dr hab. Mirosława Kalinowskiego, Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który poruszył  w niej psychospołeczne aspekty zdrowia, cierpienia i chorób.

Podczas Nieszporów odbyło się wręczeniu orderu „Pro Ecclesia et Pontifice” lekarzowi dr. hab. Szczepanowi Cofcie, przyznanego przez Papieża Franciszka, jaki przyznawany jest osobom świeckim w dowód uznania za pracę „dla Kościoła i Papieża”.