Rekolekcje wielkopostne w seminarium. Przyjęcie posługi lektoratu i akolitatu

12 marca 2023

W dniach 9-11 marca w naszej wspólnocie zakonnej odbywały się rekolekcje wielkopostne, które poprowadził dla nas ks. dr Jarosław Staszewski SChr, Proboszcz Parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu i wykładowca naszego seminarium. Ich tematem przewodnim były słowa: Po pierwsze Chrystus. 

Rekolekcje zakończyły się w sobotę wieczorem przyjęciem przez naszych współbraci z III roku posługi lektoratu. Klerycy Grzegorz Grabowski, Wiktor Stankiewicz i Bartosz Zaryczny będą odtąd czytać słowo Boże podczas liturgii i wykonywaną inne czynności związane z posługą, wśród których znajduje się m.in. błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny, które będą mogli sprawować już wkrótce podczas zbliżających się praktyk parafialnych w czasie Świętego Triduum Paschalnego. 

Nasza radość z tego ważnego w życiu seminarium wydarzenia, znalazła swoją kontynuację i dzisiaj, w III Niedzielę Wielkiego Postu, w przyjęciu przez kleryków IV roku – Piotra Gutsche, Patryka Jaroszka, Kamila Smyka i Krystiana Smyklę – posługi akolitatu, jaką otrzymali z rąk Wikariusza Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Bogusława Burgata SChr. 

Posługa akolitatu jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kandydatów na drodze do kapłaństwa, potwierdzając zarazem, że przyszły kapłan stawia kolejne kroki na drodze formacji i jest gotowy na przyjęcie nowych zadań, jakie ufnie powierza mu wspólnota Kościoła. 

Akolita ustanowiony jest aby usługiwał przy ołtarzu oraz pomagał kapłanowi i diakonowi; przygotowuje on ołtarz i naczynia liturgiczne, a w razie potrzeby, rozdaje wiernym Komunię Świętą jako szafarz nadzwyczajny. Ponadto, wykonuje on inne właściwe i powierzone mocą ustanowienia zadania. 

Podczas liturgicznej celebracji obu uroczystości, towarzyszyli nam uczestnicy wielkopostnych rekolekcji rozeznawania dla mężczyzn, które w naszym Domu Głównym w Poznaniu prowadził  Referent Powołań Towarzystwa Chrystusowego ks. Sebastian Stawierej SChr.