Praktyki parafialne ze wszystkimi świętymi

3 listopada 2022

Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zgodnie ze swoją tradycją i nauczaniem Kościoła, jednoczą nasze myśli wokół bliskich zmarłych oraz ludzi, którzy swoją gorliwą wiarą, wiernością Ewangelii i wypełnianiu w swoim życiu woli Bożej, doszli do świętości. 

Święci, choć narodzili się już dla nieba, dają nam, pielgrzymującym wiernym Kościoła, prawdziwy i godny do naśladowania wzór chrześcijańskiego życia, miłości oraz naśladowania uczynków i doskonalenia się w cnotach. 

Na czas tych ważnych dla całego Kościoła obchodów, klerycy naszego seminarium udali się do parafii prowadzonych przez księży i braci chrystusowców, by swoją obecnością wspierać ich w wykonaniu obowiązków duszpasterskich. W tym roku były to następujące placówki:

  • Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Chociwlu 
  • Parafia pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach 
  • Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie 
  • Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach 
  • Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Potulicach 
  • Parafia pw. św. Ottona w Pyrzycach 
  • Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Sarbii 
  • Parafia pw. św. Józefa w Stargardzie 
  • Parafia pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach 
  • Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie 

Klerycy Towarzystwa Chrystusowego pomagali w przygotowywaniu i przeprowadzeniu czynności liturgicznych, zbiórek ministranckich z Liturgiczną Służbą Ołtarza i grup młodzieżowych, prowadzili nabożeństwa wypominkowe, różaniec, śpiew, uczestniczyli w tradycyjnych Mszach Świętych na cmentarzach w intencji zmarłych, wykonywali różnego rodzaju prace przy parafii, dając wiernym czynne świadectwo swojego powołania do życia zakonnego na drodze do kapłaństwa. 

W wielu parafiach niezwykle radosnym i inspirującym akcentem, były bale, wieczory i noce wszystkich świętych, które w naszym kraju cieszą się coraz większą popularnością, a w których najmłodsi mieszkańcy parafii, swoim strojem i zaangażowaniem, wcielają się w znane i ważne postacie świętych, budując tym samym ducha wspólnoty miejscowej parafii, jak i historycznej tożsamości całego Kościoła. 

Szczególna i symboliczna dla nas chrystusowców była NOC ŚWIĘTYCH w Parafii pw. św. Józefa w Stargardzie, gdzie najmłodsi jej mieszkańcy, wcielili się w postaci naszych współbraci:

➡️ Sługa Boży o. Ignacy Posadzy SChr – Współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego i Założyciel Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla; 

➡️ ks. Paweł Kontny SChr – męczennik II wojny światowej – „zginął jako dobry pasterz za owce swoje”; 

➡️ ks. mjr Rudolf Marszałek SChr, ps. „Opoka” – rozstrzelany przez komunistów, „żył i zginął w duchu naszego zakonnego zawołania: „Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej”;

➡️ kl. Józef Miękus SChr – swoje krótkie a świątobliwe życie oraz śmierć, złożył w ofierze za Towarzystwo Chrystusowe i wychodźstwo polskie.