Polonezy Wolności na 90 lat istnienia Towarzystwa Chrystusowego

2 października 2022

W sobotę 1 października udaliśmy się do Gostynia, aby w murach barokowej Bazyliki na Świętej Górze, Sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej w Gostyniu, włączyć się w XVII Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana, organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej wraz z księżmi filipinami, którzy prowadzą miejscowe sanktuarium – wydarzenie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, także pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, którego dyrektorem jest ks. Jakub Przybylski COr. 

Koncert w którym uczestniczyliśmy, zadedykowany był Towarzystwu Chrystusowemu na 90 lat istnienia naszego zgromadzenia – Polonezy Wolności, transmitowany przez internet, aby szerzej zawiązać wspólnotę polonijną na całym świecie, w tym także miejsca gdzie posługują na co dzień księża chrystusowcy.

Warto zaznaczyć, że wielkim przyjacielem Świętej Góry i koronatorem cudownego wizerunku Matki Bożej Świętogórskiej w 1928 roku był Sługa Boży, Prymas Polski kardynał August Hlond, Założyciel Towarzystwa Chrystusowego. 

Podczas koncertu Polonezy Wolności, pani Julia Kociuban wykonała dla zgromadzonej publiczności utwory fortepianowe Jana Chrzciciela Kiszwalterera oraz Alfonsa Szczerbińskiego ze zbiorów biblioteki świętogórskiej, którzy na przestrzeni wieków byli związani z oratorium i jego muzycznym dziełem. Na tle tych utworów, wartych ciągłej popularyzacji, można było usłyszeć ponadto polonezy twórców takich, jak: Józef Wieniawski, Fryderyk Chopin, Karol Kurpiński czy Kleofas Ogiński. 

Po zakończeniu koncertu, księża filipini zaprosili zgromadzonych na bankiet, gdzie tortem i dobrym słowem, uczciliśmy 90 lat istnienia naszego zgromadzenia. Miłym akcentem tej chwili, była obecność najstarszego i najmłodszego chrystusowca – księdza Jana Pranke SChr, który w duszpasterstwie polonijnym we Francji posługiwał przez blisko 60 lat oraz kleryka Krystiana Smyklę SChr ze wspólnoty roku IV, który pochodzi z Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie, którą prowadzą właśnie księża chrystusowcy. 

Nasze zgromadzenie podczas wydarzenia reprezentował członek Rady Generalnej, ks. Zbigniew Regucki SChr, Superior Domu Chrystusowców w Mórkowie. 

Wybrane zdjęcia (fot. Mateusz Szopa):

Musica Sacromontana

https://jozefzeidler.eu/

https://jozefzeidler.eu/aktualnosci/xvii-festiwal-muzyki-oratoryjnej-musica-sacromontana-niedziela-1-pazdziernika-2022-r/

Oraz:

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera / facebook

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Mi%C5%82o%C5%9Bnik%C3%B3w-Muzyki-%C5%9Awi%C4%99tog%C3%B3rskiej-im-J%C3%B3zefa-Zeidlera