Pamięć o ks. mjr Rudolfie Marszałku TChr

31 sierpnia 2021

W piątek, sobotę i niedzielę, 27, 28 i 29 sierpnia w parafii pw. św Jadwigi Królowej na poznańskim Umultowie, odbywały się dni ks. mjr Rudolfa Marszałka TChr, z okazji jego 110 rocznicy urodzin, gdzie gospodarzem miejsca i wydarzenia był ks. prob. Zbigniew Regucki TChr.

W okresie II wojny światowej i krótko po niej, pełnił on posługę kapelana oddziałów Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, stawiających czoła okupantowi niemieckiemu i sowieckiemu. Przez władze komunistyczne, ks. Marszałek został aresztowany i skazany na karę śmierci po nieuczciwym procesie sądowym, stanowiącym część szerszej akcji wymierzonej przeciwko działaczom niepodległościowych i narodowych. 

W murach domu parafialnego miało miejsce słuchowisko De Profundis Clamavi w reżyserii Sylwestra Woronieckiego z udziałem księży chrystusowców, kleryków i parafialnej młodzieży, po którym odbyła się debata z udziałem poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. 

Z kolei, w niedzielę, 29 sierpnia odbyła się Msza Święta i odsłonięcie tablicy pamiątkowej  na skwerze ks. mjr Rudolfa Marszałka TChr.

W uroczystości obecni byli rektor i prefekt naszego seminarium, ks. Jan Hadalski TChr i ks. Paweł Jasina TChr, kl. Bartosz Zaryczny TChr, oraz wspólnota nowicjacka wraz z magistrem, ks. Karolem Kozłowskim TChr.

Szerzenie pamięci o ks. mjr Rudolfie Marszałku TChr, podobnie jak i wielu innych zasłużonych dla Kościoła i Ojczyzny członków naszego zgromadzenia, jest misją Ośrodka Postulatorskiego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, którym zajmuje się ks. prob. Bogusław Kozioł TChr

Zdjęcia:

Ośrodek Postulatorski TChr / facebook

https://www.facebook.com/postulatorTChr