Niepodległość na krańce świata

11 listopada 2022

Pielęgnowanie tradycji patriotycznych i narodowych jest nieodzowne wpisane w tożsamość każdego chrystusowca. 

Tak jak nasi współbracia na placówkach duszpasterskich w kraju i zagranicą, modlą się w intencji Ojczyzny oraz wspólnie z wiernymi obchodzą rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, tak i my w naszym seminarium i całym Domu Głównym, pod przewodnictwem ks. Ryszarda Szymanika SChr, wzięliśmy udział w porannej Mszy Świętej, aby dziękować Panu Bogu za Niepodległość i istnienie naszego zgromadzenia, którego chlubną misją jest głoszenie Ewangelii Polakom na całym świecie. 

11 listopada to także liturgiczne wspomnienie św. Marcina z Tours, z którym wiąże się poznańska tradycja rogali świętego Marcina, których to nie zabrakło na naszym zakonnym stole i które licznie spotykaliśmy na straganach w całym Poznaniu, biorąc udział w miejskich i państwowych wydarzeniach związanych ze Świętem Niepodległości. 

Dla części naszych współbraci, nieodzowną tradycją ostatnich lat, jest znany w Poznaniu i największy w Polsce Bieg Niepodległości. W wydarzeniu, pośród ponad trzech tysięcy uczestników, udział wzięli klerycy Grzegorz Grabowski SChr, Krystian Smykla SChr i Wiktor Stankiewicz SChr, przemierzając podczas biegu poznańskie ulice.

W tych chwilach, nad Domem Głównym Towarzystwa Chrystusowego i Seminarium, dumnie powiewa biało-czerwona flaga, zaś tegoroczne Święto Niepodległości przypada w 90-tą rocznicę istnienia naszego zgromadzenia.