Niedziela Dobrego Pasterza

10 maja 2022

IV Niedziela Wielkanocna, nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza, która przypadła 8 maja, rozpoczęła w Kościele tegoroczny tydzień modlitw o powołania, zaś dla naszej wspólnoty seminaryjnej, stanowiła okazję do podzielenia się świadectwem powołania w parafiach prowadzonych przez księży chrystusowców na Pomorzu Zachodnim oraz w Poznaniu przez naszych współbraci, księży salezjanów i księży Archidiecezji Poznańskiej. 

Podobnie jak tydzień temu, kiedy to odwiedziliśmy część wspólnot parafialnych, gdzie obowiązki duszpasterskie pełnią nasi współbracia kapłani, włączyliśmy się w akcje w jakich biorą udział ich najmłodsi członkowie. 

Była to przede wszystkim Liturgiczna Służba Ołtarza – ministranci, lektorzy, schole i chóry – w których zbiórkach mogliśmy uczestniczyć i przypatrywać się codziennej pracy księży wikariuszy, a część z nas mogła je również poprowadzić. Wobec wiernych zgromadzonych w Kościołach podczas Mszy Świętych, dzieliliśmy się świadectwem powołania i tym w jaki sposób rozeznawaliśmy głos Pana Boga wzywający nas na drogę głoszenia Jego Królestwa w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej oraz życie ślubami czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, jako najdoskonalszy sposób naśladowania Jezusa Chrystusa i jego uczniów.

Podczas naszego ostatniego wyjazdu, byliśmy obecni na następujących parafiach:

 • Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Chociwlu
 • Parafia pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach
 • Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie
 • Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu
 • Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach
 • Parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu
 • Parafia pw. św. Jana Bosko w Poznaniu
 • Parafia pw. św. Karola Boromeusza w Poznaniu
 • Parafia pw. Ducha Świętego w Szczecinie
 • Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie
 • Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

Niezwykle ciekawym doświadczeniem ze swojej praktyki, może podzielić się kl. Piotr Gutsche TChr z III roku, który korzystając ze swoich umiejętności artystycznych, namalował postać św. Michała Archanioła, który jest patronem parafii w Dobrzanach, a odtąd jego wizerunek będzie towarzyszył spotkaniom dzieci i młodzieży w jednej z sal parafialnych.  Z kolei, nasi współbracia – klerycy Krystian Smykla TChr i Matthew Pajor TChr – którzy odbywali praktykę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, wzięli udział w Marszu dla Życia.

Nasze doświadczenia z praktyk możemy podsumować zawsze aktualnymi zawołaniami, które nadają ducha naszej tożsamości zakonnej: Oby tylko Chrystus był głoszony oraz Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej.