Msza Święta w intencji beatyfikacji ojca Ignacego Posadzego

17 stycznia 2023

We wtorek 17 stycznia w naszym Domu Głównym w Poznaniu odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego ojca Ignacego Posadzego SChr, której przewodniczył Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Olejnik SChr.

W naszej rodzinie zakonnej dzień ten jest wspomnieniem rocznicy śmierci ojca Ignacego, Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego, który z polecenia kardynała Augusta Hlonda, podjął się dzieła organizacji zgromadzenia zakonnego przeznaczonego do duszpasterstwa naszych rodaków poza granicami kraju. Nasz współbrat był ponadto Założycielem Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, gdyż ideą kardynała Hlonda było, aby wraz z polskim kapłanem i bratem zakonnym, na emigracyjne szlaki głoszenia Ewangelii i troski o opuszczających Ojczyznę Polaków, udawała się również przygotowana do tego zadania i oddana sprawie Chrystusa, siostra zakonna. 

Wtorek 17 stycznia był dla nas ostatnim dniem trwającej w naszej rodzinie zakonnej nowenny o beatyfikację ojca Ignacego. Taką samą prośbę zanosiliśmy za pośrednictwem Maryi w modlitwie różańcowej, którą odmówiliśmy bezpośrednio przed przystąpieniem do Mszy Świętej.

Homilię skierował do nas proboszcz Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Dobrzanach, ks. Bogusław Kozioł SChr, który poruszył trwające starania związane z procesem beatyfikacyjnym ojca Ignacego, jakie w ostatnim czasie dokonały znaczącego postępu, dzięki modlitewnym staraniom obu rodzin zakonnych, bliskich, przyjaciół i wszystkich zanoszących swoje prośby za jego wstawiennictwem. 

Życie Ojca Współzałożyciela przepełnione było cnotami, osobistą świętością oraz przykładem gorliwej wiary, które znacząco przyczyniły się do położenia solidnych fundamentów dla duszpasterstwa emigracyjnego, które stanowi dziś odpowiedzialną i chlubną misję polskiego Kościoła wobec swoich dzieci, znajdujących się poza granicami kraju i pragnących zachować żywą więź z Chrystusem oraz tożsamość, jaką otrzymali oni w swojej Ojczyźnie.