Inauguracja roku akademickiego

2 października 2021

W sobotę 2 października, we wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów, w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej odbyła się inauguracja roku akademickiego 2021/2022. 

Uroczystość rozpoczęliśmy od Mszy Świętej pod przewodnictwem Wikariusza Generalnego, ks. Bogusława Burgata TChr, który w wygłoszonej homilii odniósł się do kontekstu naszych czasów, stanowiących ogromne wyzwanie duszpasterskie i ewangelizacyjne, gdzie współczesny ateizm odwołując się do paradygmatów naukowych, próbuje z wielką siłą wyprzeć Boga i religię z jakichkolwiek przejawów ludzkiego życia. Swoją homilię zakończył on słowami samego Pana Jezusa, prosząc by Dobry Bóg wyprawił robotników na swoje żniwo. 

Następnie, zebraliśmy się w auli Domu Głównego, by wysłuchać przywitania i słowa rektora naszego seminarium, ks. Jana Hadalskiego TChr, oraz sprawozdania rocznego prefekta, ks. Pawła Jasiny TChr, podsumowującego minione wydarzenia w naszej wspólnocie seminaryjnej. 

Odbyła się także immatrykulacja kl. Avhustyna Kozieratskyiego, który wraz z karmelitami bosymi, Pawełem Izydorczykiem i Beniaminem Strączkiem, rozpocznie I rok studiów w naszym seminarium. Wszystkim kleryków zostały dziś wręczone indeksy. 

Zgodnie z akademicką tradycją, mogliśmy wysłuchać wykładu inauguracyjnego, który wygłosił ks. dr Bogusław Kozioł TChr, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach, prowadzący w naszym zgromadzeniu proces postulatorski kard. Augusta Hlonda. 

Wykład nosił tytuł:

Nie swoje, ale Jego dzieło prowadzę dalej… 

Prymas Wyszyński kontynuatorem myśli prymasa Hlonda 

W trakcie uroczystości, słowo zabrali również:

  • Dziekan alumnów, kl. Grzegorz Brzozowski-Zabost TChr 
  • Rektor Collegium Bobolanum Akademii Katolickiej w Warszawie o. prof. AKW dr hab. Piotr Aszyk SJ
  • Wikariusz Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, ks. Bogusław Burgat TChr 

Zgromadzeni w auli, wraz ze scholą seminaryjną prowadzoną przez ks. Roberta Nalepkę TChr, odśpiewaliśmy wspólnie hymn Gaude Mater Polonia, pieśń Gaudeamus Igitur oraz hymn Towarzystwa Chrystusowego.

Uroczystość zgromadziła władze Towarzystwa Chrystusowego i seminarium, naszych współbraci z placówek duszpasterskich, wykładowców akademickich, przedstawicieli innych seminariów i zgromadzeń zakonnych, oraz przyjaciół i dobrodziejów naszego zgromadzenia.