90 lat Towarzystwa Chrystusowego – początek w Potulicach

23 sierpnia 2022

Dokładnie 90 lat temu ➡ w poniedziałek 23 sierpnia 1932 roku o. Ignacy Posadzy wraz z 3 kandydatami na braci zakonnych Dużyńskim, Kurasz i Stachowskim przyjechał do Potulic, gdzie w udostępnionym pałacu przez hr. Anielę Potulicką miał powstać Dom Macierzysty Nowego Zgromadzenia!

Nad ranem odprawił Mszę Świętą w kaplicy nowicjackiej sióstr Elżbietanek przy ul. Łąkowej w Poznaniu, gdzie przez 6 lat był kapelanem.

Słowa Ewangelii z tamtego dnia głęboko wyryły się w jego pamięci i dodały mu wiele otuchy: 

Nie bój się trzódko mała, albowiem spodobało się Ojcu dać wam Królestwo

Umocniony spotkaniem ze swoim Panem w Eucharystii udał się na dworzec w Poznaniu, gdzie wraz z 3 przyszłymi braćmi zakonnymi wyruszył w drogę do Potulic. 

W drodze wiele rozmawiał ze swymi towarzyszami o potrzebach Polonii 🇵🇱, o nowym Zgromadzeniu i zwracał uwagę na łaskę, która ich spotkała, że mogą uczestniczyć w budowaniu fundamentów nowej społeczności zakonnej.

Na dworcu w Nakle czekała na nich furmanka posłana przez hrabinę, która przewiozła ich do oddalonego parę kilometrów celu podróży.

Na miejscu przywitał ich chlebem i solą zarządca majątku potulickiego, gdyż hrabina w tym czasie leżała unieruchomiona od 2 lat w łóżku.

Dzień ten uważa się za początek Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagraniczne! 

Bogu niech będą dzięki!

Tekst: Duszpasterstwo Powołań Księży i Braci Chrystusowców

Na miejscu w Potulicach nasi współbracia trwają na tej ważnej dla nas wszystkich uroczystości, dziękując Panu Bogu za powstanie naszego zgromadzenia i dar powołania, jaki zaprowadził nas właśnie w szeregi Towarzystwa Chrystusowego, aby ze wszystkich sił, w duchu ofiary i oddaniu sprawie polskich emigrantów, służyć Panu Bogu i Kościołowi, i w ten sposób dążyć do naszego osobistego uświęcenia, tak jak pragnął tego Kardynał Założyciel August Hlond, Prymas Polski.