27. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego 2023

W środę 1 lutego, przygotowując się do 27. Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, wzięliśmy udział w konferencji – Miejsce życia konsekrowanego w Kościele dzisiaj – która odbyła się w poznańskiej Bazylice Świętego Józefa i Klasztorze Karmelitów Bosych. Konferencja wygłoszona została przez biskupa Artura Ważnego, biskupa pomocniczego Diecezji Tarnowskiej.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego jest nierozłącznie związany z dzisiejszym Świętem Ofiarowania Pańskiego, które pozwala nam na głębszą refleksję na temat naszego powołania, będącego całkowitym zawierzeniem się Panu Bogu i służbie Jego Królestwa, zaś dla osób świeckich, daje sposobność do poznania zaangażowania i wkładu osób konsekrowanych w dzieła jakie rozwijają i umacniają Wspólnotę Kościoła. 

Eucharystia sprawowana w Bazylice Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, stanowią dla naszej wspólnoty seminaryjnej okazję do spotkania się z Panem Jezusem, przyjętego w Słowie Bożym i pod postacią dającego Życie chleba, oraz wyrazu jedności wszystkich osób życia konsekrowanego Archidiecezji Poznańskiej. 

Mszy Świętej przewodniczył Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki. To ważne dla Wspólnoty Kościoła święto, zwraca uwagę wierzących na wielki wkład osób konsekrowanych w dzieło budowy Kościoła Chrystusowego oraz szerzenia i wykładania prawdy płynącej z Ewangelii, przekazanej nam przez naszego Nauczyciela i Pana. 

Różnorakie dzieła i formy takiej drogi powołania, stanowią od wieków solidny fundament na jakim opiera się Kościół. Jego misja, będąca odpowiedzią na liczne wyzwania duchowe i moralne współczesnego świata, pozostaje wciąż aktualna, czego wyrazem jest ogromna rzesza osób zaangażowanych w życie konsekrowane, jak i potrzeba nowych i świętych powołań do realizacji dzieła, które zapoczątkował sam Jezus Chrystus. 

Homilia Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego:

http://archpoznan.pl/pl/web/homilia/view/id/kochac-wielbic-i-sluzyc