Aktualności

RSS

Kapłaństwo Chrystusowe

W ostatnich dniach w seminarium i Domu Głównym obchodziliśmy szereg uroczystości związanych z sakramentem kapłaństwa. We wtorek, 17 maja, w pobliskiej katedrze dziesięciu chrystusowców przyjęło święcenia - trzech prezbiteratu oraz siedmiu diakonatu. Następnego dnia nowi kapłani, zgodnie ze zwyczajem, odprawili prymicję w Domu Głównym / seminarium, aby następnie ruszyć w objazd po naszych domach i prowadzonych przez nasze zgromadzenie parafiach, aby także w tych miejscach sprawować prymicyjną Eucharystię. Z kolei we czwartek 19 maja, w święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w kaplicy Domu Głównego modliliśmy się wraz z dziewięcioma naszymi współbraćmi, obchodzącymi w tym roku srebrny (25.) jubileusz swego kapłaństwa.

»
2279
100
0
19 maja 2016 »

Uroczystości w Szadłowicach 2016

6 maja 2009 roku zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Księdza Ignacego Posadzego - współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla.

»
977
22
0
7 maja 2016 »

Pielgrzymka do Wilna

Na przełomie kwietnia i maja wybraliśmy się w autokarową pielgrzymkę do Wilna. Była ona dla nas elementem przeżywanego obecnie w Kościele powszechnym Roku Miłosierdzia. Istotnym celem pielgrzymki było nawiedzenie cudownego obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, zwanej też Ostrobramską. Klerykom w tym wyjeździe towarzyszyli formatorzy, niewielka grupa innych księży i braci Towarzystwa, a także kilka zaprzyjaźnionych osób spoza zgromadzenia.

»
1437
87
0
5 maja 2016 »

Wyznanie wiary kandydatów na diakonów

Siedmiu młodych chrystusowców, przygotowujących się do święceń diakonatu, złożyło w czwartek 28 kwietnia uroczyste wyznanie wiary - deklarację wierności Kościołowi i Jego nauce. Dokonało się to na oczach wspólnoty seminaryjnej podczas wieczornego nabożeństwa w kaplicy Domu Głównego. Wyznanie złożone zostało przed bezpośrednim przełożonym kandydatów, czyli ks. Rektorem. Święcenia diakonatu - już 17 maja. Prosimy o modlitwę za przygotowujących się do tej doniosłej chwili.

»
1084
19
0
29 kwietnia 2016 »

Diakon Maciej w Rzymie

Od 7 do 17  kwietnia dk. Maciej Koczaj przebywał we Włoszech. Uczestniczył w pielgrzymce, która była nagrodą w konkursie literackim dotyczącym świętości w twórczości Karola Wojtyły/św. Jana Pawła II. Program pielgrzymki obejmował m.in. zwiedzanie Padwy, Loreto, Manoppello, Lanciano, San Giovanni Rotondo, Pompei, Monte Cassino, Rzymu, Cascii, Greccio, Rivotorto oraz Asyżu.

»
834
10
0
28 kwietnia 2016 »

Jubileusz 60-lecia kapłaństwa

W 5. niedzielę wielkanocną sześciu kapłanów Towarzystwa - księża: Antoni Bury, Władysław Hoffmann, Jan Kaluta, Józef Milewski, Jan Pranke i Józef Wojda - obchodziło w Domu Głównym jubileusz 60 lat posługi kapłańskiej. Święcenia prezbiteratu przyjęli 15 kwietnia 1956 r. Swoją drogę zakonną zaczynali jeszcze w latach 40. ubiegłego stulecia. To w tej chwili najstarsi stażem kapłani w naszym zgromadzeniu.

»
1401
20
0
25 kwietnia 2016 »

Migranci a miłosierdzie - sympozjum

21 kwietnia br. w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego odbyło się sympozjum naukowe pt. "Miłosierdzie w duszpasterstwie migracyjnym", zorganizowane z okazji Roku Miłosierdzia przez Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego pod honorowym patronatem Przewodniczącego KEP. Obecni na wykładach byli oczywiście także klerycy.

»
867
27
0
21 kwietnia 2016 »

Imieniny Generała

W tym roku imieniny Ryszardów, w tym Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, przypadły na niedzielę Bożego Miłosierdzia. Jednak ze względu na śluby wieczyste siedmiu młodych chrystusowców, okazja ta nie była szczególnie celebrowana. Dlatego we wtorek zebraliśmy się w kaplicy Domu Głównego, aby podczas Eucharystii modlić się wspólnie w intencji Generała, ks. Ryszarda Głowackiego, pod jego przewodnictwem.

»
951
23
0
6 kwietnia 2016 »

Śluby wieczyste

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 3 kwietnia 2016 r., Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej zyskało siedmiu nowych profesów wieczystych, czyli - zakonników na ślubach dozgonnych. Tego dnia, podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w Domu Głównym pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego, swoje "tak" Chrystusowi powiedziało sześciu alumnów V kursu - Przemysław Marek, Maciej Onaszkiewicz, Marcin Ossoliński, Mateusz Schleger, Grzegorz Warszawski i Piotr Wróblewski - oraz Krzysztof Grabowski, który studia w seminarium ukończył przed rokiem, a obecnie odbywa praktykę parafialną. Cała siódemka za kilka tygodni, we wtorek 17 maja, ma przyjąć święcenia diakonatu.

»
2065
42
0
4 kwietnia 2016 »

Pochówek śp. ks. Stanisława Jamroga

W czwartkowe popołudnie, 31 marca, wspólnota seminarium wraz z mieszkańcami Domu Głównego pojechała do pobliskiego Puszczykowa, aby tam wziąć udział w pogrzebie - zmarłego w Wielki Piątek w wieku 83 lat - ks. Stanisława Jamroga, naszego współbrata. Na miejsce dojechali także oddzielnie alumni V kursu, przeżywający teraz w Mórkowie, w domu nowicjatu, rekolekcje przed złożeniem ślubów wieczystych.

»
911
16
0
1 kwietnia 2016 »

Pierwszy piątek miesiąca w katedrze

W pierwsze piątki miesiąca roku akademickiego klerycy trzech poznańskich seminariów (archidiecezjalnego, karmelitów bosych oraz naszego) spotykają się w katedrze na wieczornej Eucharystii, której przewodniczy jeden z miejscowych biskupów. Za każdym razem, rotacyjnie, inne seminarium odpowiada za asystę liturgiczną. W pierwszy piątek marca obstawa należała do nas. Po Mszy świętej zgromadzeni pozostali w świątyni, aby wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

»
1168
15
0
6 marca 2016 »

III Halowy Turniej Piłki Nożnej o puchar ks. Rektora WSD TChr

Już po raz trzeci nasze seminarium zorganizowało halowy turniej piłkarski. W tegorocznej edycji padł rekord frekwencji, wystąpiło bowiem aż 10 drużyn.

»
1470
35
0
28 lutego 2016 »

Pięciu nowych magistrów

Pięciu alumnów VI kursu, w tych trzech diakonów, ukończyło już studia w naszym seminarium. W poniedziałek, 22 lutego, najpierw zdali egzamin ex universa (czyli - "z całej" teologii), podsumowujący studia, a potem obronili prace magisterskie. W ten sposób przypieczętowali intelektualny wymiar seminaryjnej formacji.

»
1308
7
0
23 lutego 2016 »

Pogrzeb ks. Władysława Lisika

80 lat życia. 45 lat duszpasterskiej posługi w Australii i Nowej Zelandii. Następnie 8 lat pracy za wschodnimi granicami Polski - na Białorusi i Ukrainie. Oto bardzo skrócony życiorys śp. ks. Władysława Lisika, zmarłego 17 lutego, którego doczesne szczątki pochowaliśmy dziś na miłostowskim cmentarzu. Zmarłego żegnało wielu współbraci, a także liczna grupa wiernych świeckich: z rodzinnej parafii oraz z Ukrainy, gdzie pracował.

»
1728
45
0
22 lutego 2016 »

Wielkopostne dni skupienia dla młodzieży męskiej

W dniach 19-21 lutego w Domu Głównym/seminarium gościła grupka młodzieży męskiej, a dokładniej - sześć osób. Przyjechali, aby odbyć wielkopostne dni skupienia. W tym czasie opiekował się nimi powołanowiec Towarzystwa, ks. Marcin Stefanik, a pomagali mu klerycy III roku, Maks i Roman.

»
716
7
0
22 lutego 2016 »

118. rocznica urodzin ks. Posadzego

W Domu Głównym, w mniejszej kaplicy położonej na I piętrze seminaryjnego skrzydła budynku, spoczywają szczątki ks. Ignacego Posadzego SChr, Współzałożyciela naszego zgromadzenia oraz Założyciela Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. 17 dnia każdego miesiąca przy grobie odprawiana jest Eucharystia w intencji beatyfikacji Sługi Bożego. W lutym modlitwa przebiegała dodatkowo pod hasłem 118. rocznicy urodzin ks. Posadzego (ur. 17 II 1898 - zm. 17 I 1984). We Mszy, poza kapłanami i braćmi Towarzystwa, jak również grupą Misjonarek, uczestniczyli także klerycy i diakoni.

»
751
21
0
19 lutego 2016 »

Rekolekcje i wprowadzenie w akolitat

W piątek wieczorem zakończyliśmy rekolekcje wielkopostne, które odbywaliśmy od wieczoru poprzedzającego Środę Popielcową. Prowadził je dla nas poznański kapłan diecezjalny, ks. prof. Bogdan Częsz. Podczas Eucharystii kończącej duchowe ćwiczenia, posługę akolitatu przyjęli alumni IV roku.

»
879
40
0
13 lutego 2016 »

Udział w Jerychu Różańcowym

W środę 3 lutego wspólnota seminarium udała się wieczorem do poznańskiego sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, położonego na Wzgórzu Przemysła (gdzie mieści się też zabytkowy zamek dawnych władców tych ziem) i prowadzonego przez ojców franciszkanów. Odbywa się tam, już po raz trzynasty, tzw. Jerycho Różańcowe Miasta Poznania. Naszym udziałem wpisaliśmy się w jeden z dni tej modlitewnej akcji.

»
831
14
0
4 lutego 2016 »

Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół obchodzi także - od 1997 roku - Dzień Życia Konsekrowanego. Jest to okazja, by szczególnie pochylić się nad rzeczywistością życia tzw. radami ewangelicznymi. Dla wszystkich osób konsekrowanych jest to ich święto i okazja do refleksji, odnowienia odpowiedzi na dar powołania. Wspólnota seminaryjna wzięła udział w archidiecezjalnych obchodach tego dnia, w Poznaniu. Klerycy najpierw, w poniedziałek wieczorem, uczestniczyli w uroczystych nieszporach w kościele pw. Nawiedzenia NMP, a we wtorek przed południem - z innymi zakonnikami i zakonnicami z terenu archidiecezji - modlili się na Mszy w katedrze, pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego.

»
865
26
0
2 lutego 2016 »

102. Dzień Migranta i Uchodźcy

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), Kościół powszechny obchodzi Dzień Migranta i Uchodźcy. Dzień dla chrystusowców szczególny, jako że mocno łączy się z naszym charyzmatem, jakim jest przecież duchowa służba polskim emigrantom. W tym roku wydarzenie zbiegło się z 32. rocznicą śmierci Sługi Bożego, ks. Ignacego Posadzego, Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego. Uroczystościom w Domu Głównym przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Eucharystia transmitowana była z naszej kaplicy na cały świat przez TVP Polonia.

»
419
0
0
17 stycznia 2016 »

Uroczystość Chrztu Pańskiego

10 stycznia, niedzielą chrztu Pańskiego, rozpoczynamy tzw. okres zwykły roku kościelnego. Tym samym zakończył się okres Bożego Narodzenia, który w polskiej tradycji jest jednak jak gdyby przedłużony do 2 lutego. W tym czasie nadal śpiewa się kolędy, a także nie usuwa się jeszcze świątecznych dekoracji, takich jak choinki i szopki. W tę niedzielę w naszym Domu Głównym przypadła też tzw. dobrodziejka, czyli wspólna Msza święta z dobrodziejami, przyjaciółmi zgromadzenia.

»
940
23
0
10 stycznia 2016 »

Z błogosławieństwem w nowy rok

Nowy rok kalendarzowy rozpoczął się w seminarium od błogosławieństwa mieszkań, czyli takiej naszej - zakonnej - wersji tradycyjnej "kolędy".

»
1073
19
0
6 stycznia 2016 »

Wigilia w Domu Głównym i seminarium

Dzień przed świątecznym wyjazdem kleryków na Święta, wspólnota seminarium i Domu Głównego zgromadziła się na klasztornej wigilii.

»
1456
32
0
20 grudnia 2015 »

Dzień skupienia o Roku Jubileuszowym

Rok Miłosierdzia, ogłoszony przez papieża Franciszka bullą „Misericordiae vultus” był przedmiotem grudniowego dnia skupienia dla seminarzystów, mieszkańców Domu Głównego i braci juniorystów z Puszczykowa. Ten dzień miał miejsce w sobotę 12 grudnia, a jego prowadzącym był dk. Maciej Koczaj.

»
1148
4
0
15 grudnia 2015 »

Finał turnieju tenisa stołowego

W ostatnich dniach rozegrano finał turnieju tenisa stołowego, jaki w ostatnich tygodniach odbywał się w seminarium z udziałem nie tylko kleryków-chrystusowców, ale także uczących się u nas karmelitów oraz księży. Zwyzięzcą rozgrywek został Wojciech Kułach SChr, alumn II roku. Zwycięzcy gratulujemy sukcesu!

»
1000
9
0
10 grudnia 2015 »

Ku czci Maryi Niepokalanie Poczętej

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP włączyliśmy się w jej lokalne obchody. Mianowicie, wzięliśmy udział w procesji światła, która przeszła ulicami katedralnej parafii - od kościoła św. Małgorzaty do figury Maryi znajdującej się w pobliżu bazyliki archikatedralnej (w skrócie - katedry). Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył jeden z poznańskich biskupów.

»
770
25
0
10 grudnia 2015 »

Modlitwa za Kościół na Wschodzie. Schola w Warszawie

W pierwszą niedzielę grudnia seminaryjna schola z ks. Robertem Nalepką jako opiekunem włączyła się w obchody Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Tego dnia odpowiadaliśmy za śpiewy na dwóch Mszach świętych, którym przewodniczył metropolita lwowski, ks. abp Mieczysław Mokrzycki, a które transmitowane były na kraj i świat przez Jedynkę Polskiego Radia oraz TVP Polonia.

»
788
1
0
7 grudnia 2015 »

Pogrzeb śp. ks. Stanisława Bojarskiego SChr

W pierwszy czwartek grudnia pochowaliśmy doczesne ciało śp. ks. Stanisława Bojarskiego, zmarłego cztery dni wcześniej. Zmarły kapłan ostatnie miesiące życia spędził w domu księży emerytów zgromadzenia w Puszczykowie. W tej też miejscowości został pogrzebany. Miał 80 lat.

»
1345
12
0
3 grudnia 2015 »

Imieniny Rektora

W liturgiczne wspomnienie św. Andrzeja Apostoła, czyli 30 listopada, imieniny obchodzi Rektor naszego seminarium, a zarazem Superior Domu Głównego, ks. Andrzej Łysy. W związku z tym dzisiejsza poranna liturgia miała szczególnie uroczysty charakter, aby podkreślić to domowe święto. Modliliśmy się także za ks. Andrzeja Orczykowskiego, Sekretarza Generalnego Towarzystwa. Porannej Eucharystii przewodniczył ks. Rektor, zaś homilię wygłosił Wikariusz Generalny, ks. Bogusław Burgat.

»
961
14
0
30 listopada 2015 »

Kolejna edycja "Akcji Liść"

"Akcja Liść" - to rzecz niemal pewna w harmonogramie roku formacyjnego. Następuje zawsze pod koniec jesieni, gdy przydomowy park pełen jest leżących liści, domagających się zagrabienia i zwiezienia. W tym roku praca ta przypadła na czwartkowe popołudnie, dwudziestego szóstego - nomen omen - listopada.

»
913
26
0
26 listopada 2015 »

Andrzejki brawurowo poprowadzone przez I rok

Wspólnota seminarium była w środowy wieczór pod wrażeniem tego, jak dobrze klerycy I roku - dopiero zaczynający seminaryjną "karierę" - poradzili sobie w organizacją Andrzejków. Co roku bowiem zadaniem to należy właśnie do najmłodszych alumnów. A mamy przy tej okazji co świętować, bo są to w końcu imieniny Rektora seminarium, a zarazem Superiora Domu Głównego, ks. Andrzeja Łysego.

»
944
35
0
26 listopada 2015 »

Uroczystość Chrystusa Króla

Ostatnia niedziela roku liturgicznego to w naszym zgromadzeniu dzień szczególny. Przypada nań bowiem uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, którego przyjścia w chwale spodziewają się wszyscy wierzący (choć nie wiemy, kiedy to nastąpi) - a zarazem uroczystość patronalna dwóch zgromadzeń, których charyzmatem jest duchowa opieka nad wychodźcami: Towarzystwa Chrystusowego oraz Misjonarek Chrystusa Króla. W związku z tym w naszym Domu Głównym gościł dziś ks. bp Henryk Wejman, który przewodniczył uroczystościom. Honory gospodarza - pod nieobecność Przełożonego Generalnego, który przebywa aktualnie w Ameryce Północnej - czynił z kolei Wikariusz Generalny Towarzystwa.

»
1395
42
0
22 listopada 2015 »
Wszystkich rekordów: 366
«, powrót 1 2 3 4 ... 10 11 12 dalej » Skocz do:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone