Aktualności

RSS

31 noc czuwania w intencji Polonii i jej duszpasterzy

Nasze coroczne jasnogórskie czuwanie w intencji Polonii i jej duszpasterzy w tym roku odbyło się w nocy z 21. na 22. października pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia".

»
953
32
0
22 października 2016 »

Uroczysta inauguracja roku akademickiego

Rok akademicki 2016/2017 możemy oficjalnie uznać za rozpoczęty! Poniedziałek siedemnastego był dla seminarium dniem poświęconym tej uroczystości i teraz napełnieni nowym duchem, możemy kontynuować naukę i formację.

»
1320
10
0
18 października 2016 »

Nieszpory w katedrze

Mawia się, że do trzech razy sztuka – i w duchu tego powiedzenia, wczoraj udaliśmy się do naszej poznańskiej katedry, aby obchodzić rocznicę jej poświęcenia. Pod przewodnictwem bp. Zdzisława Fortuniaka modliliśmy się uroczyście nieszporami.

»
829
9
0
14 października 2016 »

Msza z okazji 90. rocznicy ingresu kard. A. Hlonda do katedry w Gnieźnie

Poniedziałkowym popołudniem po zakończeniu wykładów (było to wczoraj, a więc 10-go) wybraliśmy się wespół z naszymi formatorami i braćmi z nowicjatu do Gniezna. W dziewięćdziesiątą rocznicę ingresu kard. Hlonda na stolicę gnieźnieńska, Prymas Polski, abp. Wojciech Polak odprawił Mszę św. w intencji jego beatyfikacji. 

»
1612
15
0
12 października 2016 »

Ponowienie profesji zakonnej

Po sześciodniowych rekolekcjach, które zakończyły się w środę 28 września, 8-osobowa grupa alumnów oraz braci-juniorów przystąpiła do ponowienia profesji czasowych w Towarzystwie Chrystusowym. Ponowny ślub czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyli dwaj klerycy po I roku i trzej bracia - na rok, a także trzej alumni będący po II roku - na trzy lata. Ślubowanie z ich rąk, w obecności seminaryjnych przełożonych, przyjął Przełożony Generalny, ks. Ryszard Głowacki.

»
962
35
0
4 października 2016 »

Rekolekcje przed rozpoczęciem roku akademickiego

Od czwartku 22 września, przed 6 dni w Domu Głównym i seminarium trwały rekolekcje. Dla alumnów jest to okazja, aby odnowić ducha przed rozpoczynającym się rokiem akademickim. W tym roku te duchowe ćwiczenia prowadził dla nas ks. Rafał Sorkowicz SChr, na co dzień proboszcz naszej parafii w Ziębicach.

»
283
0
0
4 października 2016 »

Trzej klerycy w Izraelu

Zapoznajmy się z pierwszą częścią korespondencji, pochodzącej od grupy kleryków naszego seminarium, którym przypadło w udziale wyjechać na część letniego okresu wakacyjnego do Ziemi Świętej. Tekst - poniżej:

»
1262
8
0
28 sierpnia 2016 »

Zakończenie roku i święcenia diakonatu

W czwartek 30 czerwca zakończyliśmy w seminarium Towarzystwa kolejny rok formacyjny - 2015/2016. Zakończył się on mocnym akcentem. Tego bowiem dnia święcenia diakonatu z rąk ks. bp. Grzegorza Balcerka przyjął nasz współbrat, Sławomir Strycharski. Uroczystość odbyła się w kaplicy Domu Głównego w obecności wielu gości - chrystusowców, rodziny, przyjaciół - nazajutrz po złożeniu przez Sławka profesji wieczystej.

»
713
0
0
1 lipca 2016 »

Dzień skupienia i wzruszające chwile

W środę 29 czerwca, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, przeżywaliśmy ostatni przed wakacjami dzień skupienia. Tym razem miał on jednak wyjątkowe zwieńczenie, bowiem na popołudniowej Mszy świętej profesję wieczystą złożył Sławomir Strycharski. Dozgonne ślubowanie życia radami ewangelicznymi przyjął Wikariusz Generalny Towarzystwa, ks. Bogusław Burgat. On też prowadził dzień skupienia, poświęcony czynom miłosierdzia.

»
985
0
0
29 czerwca 2016 »

Odpust ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

W piątek (03.06), klerycy wraz z niektórymi mieszkańcami Domu Głównego udali się do Szczecina, aby wziąć udział w obchodach uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rzecz działa się w parafii NSPJ prowadzonej przez Towarzystwo.

»
1159
49
0
4 czerwca 2016 »

Pogrzeb śp. ks. Władysława Hoffmanna

We wtorek, w ostatni dzień maja, dokonaliśmy pochówku ciała zmarłego kilka dni wcześniej ks. Władysława Hoffmanna. Pogrzeb miał miejsce w Puszczykowie, gdzie śp. ks. Władysław mieszkał przez ostatnie lata swego życia. W przeszłości pełnił m.in. posługę przełożonego prowincji św. Józefa, obejmującej obecnie Niemcy, Holandię, Włochy i Węgry. Należał do grupy najstarszych obecnie kapłanów Towarzystwa, którzy święcenia prezbiteratu przyjęli w 1956 r. Jeszcze kilka tygodni temu wraz ze współbraćmi świętował w Domu Głównym zgromadzenia 60-lecie swego kapłaństwa.

»
1361
26
0
4 czerwca 2016 »

Wizyta libańskiego biskupa

We wtorkowy poranek nasza domowa liturgia wyglądała nieco inaczej niż zwykle. Zazwyczaj w ten dzień tygodnia modlimy się, także podczas Eucharystii, w języku łacińskim. Jednak tego dnia w naszym domu mieliśmy specjalnego gościa, który przybył do Polski na zaproszenie redakcji czasopisma "Miłujcie się", założonego i wydawanego przez nasze zgromadzenie. Tym gościem był ks. bp Paul Matar z Libanu, ordynariusz diecezji bejruckiej, a zarazem dyrektor Centrum Mediów Katolickich w tym kraju.

»
1035
12
0
24 maja 2016 »

Kapłaństwo Chrystusowe

W ostatnich dniach w seminarium i Domu Głównym obchodziliśmy szereg uroczystości związanych z sakramentem kapłaństwa. We wtorek, 17 maja, w pobliskiej katedrze dziesięciu chrystusowców przyjęło święcenia - trzech prezbiteratu oraz siedmiu diakonatu. Następnego dnia nowi kapłani, zgodnie ze zwyczajem, odprawili prymicję w Domu Głównym / seminarium, aby następnie ruszyć w objazd po naszych domach i prowadzonych przez nasze zgromadzenie parafiach, aby także w tych miejscach sprawować prymicyjną Eucharystię. Z kolei we czwartek 19 maja, w święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w kaplicy Domu Głównego modliliśmy się wraz z dziewięcioma naszymi współbraćmi, obchodzącymi w tym roku srebrny (25.) jubileusz swego kapłaństwa.

»
2487
100
0
19 maja 2016 »

Uroczystości w Szadłowicach 2016

6 maja 2009 roku zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Księdza Ignacego Posadzego - współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla.

»
1102
22
0
7 maja 2016 »

Pielgrzymka do Wilna

Na przełomie kwietnia i maja wybraliśmy się w autokarową pielgrzymkę do Wilna. Była ona dla nas elementem przeżywanego obecnie w Kościele powszechnym Roku Miłosierdzia. Istotnym celem pielgrzymki było nawiedzenie cudownego obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, zwanej też Ostrobramską. Klerykom w tym wyjeździe towarzyszyli formatorzy, niewielka grupa innych księży i braci Towarzystwa, a także kilka zaprzyjaźnionych osób spoza zgromadzenia.

»
1568
87
0
5 maja 2016 »

Wyznanie wiary kandydatów na diakonów

Siedmiu młodych chrystusowców, przygotowujących się do święceń diakonatu, złożyło w czwartek 28 kwietnia uroczyste wyznanie wiary - deklarację wierności Kościołowi i Jego nauce. Dokonało się to na oczach wspólnoty seminaryjnej podczas wieczornego nabożeństwa w kaplicy Domu Głównego. Wyznanie złożone zostało przed bezpośrednim przełożonym kandydatów, czyli ks. Rektorem. Święcenia diakonatu - już 17 maja. Prosimy o modlitwę za przygotowujących się do tej doniosłej chwili.

»
1185
19
0
29 kwietnia 2016 »

Diakon Maciej w Rzymie

Od 7 do 17  kwietnia dk. Maciej Koczaj przebywał we Włoszech. Uczestniczył w pielgrzymce, która była nagrodą w konkursie literackim dotyczącym świętości w twórczości Karola Wojtyły/św. Jana Pawła II. Program pielgrzymki obejmował m.in. zwiedzanie Padwy, Loreto, Manoppello, Lanciano, San Giovanni Rotondo, Pompei, Monte Cassino, Rzymu, Cascii, Greccio, Rivotorto oraz Asyżu.

»
948
10
0
28 kwietnia 2016 »

Jubileusz 60-lecia kapłaństwa

W 5. niedzielę wielkanocną sześciu kapłanów Towarzystwa - księża: Antoni Bury, Władysław Hoffmann, Jan Kaluta, Józef Milewski, Jan Pranke i Józef Wojda - obchodziło w Domu Głównym jubileusz 60 lat posługi kapłańskiej. Święcenia prezbiteratu przyjęli 15 kwietnia 1956 r. Swoją drogę zakonną zaczynali jeszcze w latach 40. ubiegłego stulecia. To w tej chwili najstarsi stażem kapłani w naszym zgromadzeniu.

»
1581
20
0
25 kwietnia 2016 »

Migranci a miłosierdzie - sympozjum

21 kwietnia br. w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego odbyło się sympozjum naukowe pt. "Miłosierdzie w duszpasterstwie migracyjnym", zorganizowane z okazji Roku Miłosierdzia przez Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego pod honorowym patronatem Przewodniczącego KEP. Obecni na wykładach byli oczywiście także klerycy.

»
979
27
0
21 kwietnia 2016 »

Imieniny Generała

W tym roku imieniny Ryszardów, w tym Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, przypadły na niedzielę Bożego Miłosierdzia. Jednak ze względu na śluby wieczyste siedmiu młodych chrystusowców, okazja ta nie była szczególnie celebrowana. Dlatego we wtorek zebraliśmy się w kaplicy Domu Głównego, aby podczas Eucharystii modlić się wspólnie w intencji Generała, ks. Ryszarda Głowackiego, pod jego przewodnictwem.

»
1059
23
0
6 kwietnia 2016 »

Śluby wieczyste

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 3 kwietnia 2016 r., Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej zyskało siedmiu nowych profesów wieczystych, czyli - zakonników na ślubach dozgonnych. Tego dnia, podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w Domu Głównym pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego, swoje "tak" Chrystusowi powiedziało sześciu alumnów V kursu - Przemysław Marek, Maciej Onaszkiewicz, Marcin Ossoliński, Mateusz Schleger, Grzegorz Warszawski i Piotr Wróblewski - oraz Krzysztof Grabowski, który studia w seminarium ukończył przed rokiem, a obecnie odbywa praktykę parafialną. Cała siódemka za kilka tygodni, we wtorek 17 maja, ma przyjąć święcenia diakonatu.

»
2242
42
0
4 kwietnia 2016 »

Pochówek śp. ks. Stanisława Jamroga

W czwartkowe popołudnie, 31 marca, wspólnota seminarium wraz z mieszkańcami Domu Głównego pojechała do pobliskiego Puszczykowa, aby tam wziąć udział w pogrzebie - zmarłego w Wielki Piątek w wieku 83 lat - ks. Stanisława Jamroga, naszego współbrata. Na miejsce dojechali także oddzielnie alumni V kursu, przeżywający teraz w Mórkowie, w domu nowicjatu, rekolekcje przed złożeniem ślubów wieczystych.

»
1004
16
0
1 kwietnia 2016 »

Pierwszy piątek miesiąca w katedrze

W pierwsze piątki miesiąca roku akademickiego klerycy trzech poznańskich seminariów (archidiecezjalnego, karmelitów bosych oraz naszego) spotykają się w katedrze na wieczornej Eucharystii, której przewodniczy jeden z miejscowych biskupów. Za każdym razem, rotacyjnie, inne seminarium odpowiada za asystę liturgiczną. W pierwszy piątek marca obstawa należała do nas. Po Mszy świętej zgromadzeni pozostali w świątyni, aby wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

»
1288
15
0
6 marca 2016 »

III Halowy Turniej Piłki Nożnej o puchar ks. Rektora WSD TChr

Już po raz trzeci nasze seminarium zorganizowało halowy turniej piłkarski. W tegorocznej edycji padł rekord frekwencji, wystąpiło bowiem aż 10 drużyn.

»
1610
35
0
28 lutego 2016 »

Pięciu nowych magistrów

Pięciu alumnów VI kursu, w tych trzech diakonów, ukończyło już studia w naszym seminarium. W poniedziałek, 22 lutego, najpierw zdali egzamin ex universa (czyli - "z całej" teologii), podsumowujący studia, a potem obronili prace magisterskie. W ten sposób przypieczętowali intelektualny wymiar seminaryjnej formacji.

»
1433
7
0
23 lutego 2016 »

Pogrzeb ks. Władysława Lisika

80 lat życia. 45 lat duszpasterskiej posługi w Australii i Nowej Zelandii. Następnie 8 lat pracy za wschodnimi granicami Polski - na Białorusi i Ukrainie. Oto bardzo skrócony życiorys śp. ks. Władysława Lisika, zmarłego 17 lutego, którego doczesne szczątki pochowaliśmy dziś na miłostowskim cmentarzu. Zmarłego żegnało wielu współbraci, a także liczna grupa wiernych świeckich: z rodzinnej parafii oraz z Ukrainy, gdzie pracował.

»
1889
45
0
22 lutego 2016 »

Wielkopostne dni skupienia dla młodzieży męskiej

W dniach 19-21 lutego w Domu Głównym/seminarium gościła grupka młodzieży męskiej, a dokładniej - sześć osób. Przyjechali, aby odbyć wielkopostne dni skupienia. W tym czasie opiekował się nimi powołanowiec Towarzystwa, ks. Marcin Stefanik, a pomagali mu klerycy III roku, Maks i Roman.

»
828
7
0
22 lutego 2016 »

118. rocznica urodzin ks. Posadzego

W Domu Głównym, w mniejszej kaplicy położonej na I piętrze seminaryjnego skrzydła budynku, spoczywają szczątki ks. Ignacego Posadzego SChr, Współzałożyciela naszego zgromadzenia oraz Założyciela Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. 17 dnia każdego miesiąca przy grobie odprawiana jest Eucharystia w intencji beatyfikacji Sługi Bożego. W lutym modlitwa przebiegała dodatkowo pod hasłem 118. rocznicy urodzin ks. Posadzego (ur. 17 II 1898 - zm. 17 I 1984). We Mszy, poza kapłanami i braćmi Towarzystwa, jak również grupą Misjonarek, uczestniczyli także klerycy i diakoni.

»
869
21
0
19 lutego 2016 »

Rekolekcje i wprowadzenie w akolitat

W piątek wieczorem zakończyliśmy rekolekcje wielkopostne, które odbywaliśmy od wieczoru poprzedzającego Środę Popielcową. Prowadził je dla nas poznański kapłan diecezjalny, ks. prof. Bogdan Częsz. Podczas Eucharystii kończącej duchowe ćwiczenia, posługę akolitatu przyjęli alumni IV roku.

»
994
40
0
13 lutego 2016 »

Udział w Jerychu Różańcowym

W środę 3 lutego wspólnota seminarium udała się wieczorem do poznańskiego sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, położonego na Wzgórzu Przemysła (gdzie mieści się też zabytkowy zamek dawnych władców tych ziem) i prowadzonego przez ojców franciszkanów. Odbywa się tam, już po raz trzynasty, tzw. Jerycho Różańcowe Miasta Poznania. Naszym udziałem wpisaliśmy się w jeden z dni tej modlitewnej akcji.

»
1005
14
0
4 lutego 2016 »
Wszystkich rekordów: 380
«, powrót 1 2 3 4 ... 10 11 12 dalej » Skocz do:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone