ważne wydarzenia

ważne wydarzenia 11 listopada 2017 wyświetleń: 2944
Tematy: ważne wydarzenia (2) | chrystusowcy (2) |

O Ojczyźnie i odpowiedzialności w Dzień Odzyskania Niepodległości

W 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości, w sobotę, 11 listopada, przeżywaliśmy w seminarium dzień odpowiedzialności. Klerycy sami zdecydowali, jak uczcić pamięć o tym ważnym wydarzeniu polskiej historii. W niedzielę, 12 listopada, wraz z Dobrodziejami i uczestnikami tegorocznych rekolekcji w Zaborówcu modliliśmy się za Ojczyznę i obejrzeliśmy okolicznościową akademię.

Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości były w seminarium bardzo bogate w wydarzenia i trwały właściwie cały weekend. Sobotni dzień odpowiedzialności stał się dla nas okazją do własnej inwencji, wykazania duchowej i życiowej dorosłości oraz patriotycznej postawy, godnej Chrystusowca. Kilku kleryków tego dnia wzięło udział w zorganizowanym w Poznaniu Biegu Niepodległości na dystancie 10 km. Osiągnęli niezłe wyniki, padły rekordy życiowe, otrzymali pamiątkowe medale, ale przede wszystkim aktywnie włączyli się w przeżywanie rocznicy tej ważnej dla Polski uroczystości poprzez hart ducha oraz ofiarę i wyrzeczenia, które wiążą się z dużym wysiłkiem fizyczny. Umiłowanie Ojczyzny i duch ofiary to cechy właściwe Chrystusowcom, zdaliśmy więc ten patriotyczny test na medal. Wielu z nas ten dzień spędziło wśród świętujących mieszkańców Poznania, włączając się także w obchodzy święta św. Marcina - nie tylko jedząc świętomarcińskie rogale, ale przede wszystkim duchowo: we Mszy św., adoracjach Najświętszego Sakramentu w kościołach Poznania, w prywatnej modlitwie za Ojczyznę.

W niedzielę, 12 listopada, zebraliśmy się wraz z Dorodziejami i Przyjaciółmi na wspólnej modlitwie w seminarium. Tradycyjnej "dobrodziejce' w tym szczególnym dniu przewodniczył ks. Paweł Melczewski SChr, nowy dyrektor Księgi Dobrodziejów. Skierował do nas słowo Boże, a po Eucharystii zaprosił nas na dwa ważne wydarzenia: akademię z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz - uczestników rekolekcji w Zaborówcu - na tradycyjne "spotkanie pozaborówcowe". Okolicznościową akademię przygotowali klerycy II kursu, ze wsparciem aktorskim alumnów z innych kursów. W czterech krótkich sympatycznych scenkach, przedstawiono dzień z życia kleryków i ich wysiłki w poszukiwaniu prawdy historycznej o utraceniu i odzyskaniu przez Polskę niepodległości - od czasów zaborów po dzień 11 llistopada 1918 r. Aktorzy postawili na autentyzm, pokazując kulisy codziennego życia seminarium. Pomiędzy aktami szutki, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Na koniec, pieśnią "Z dawna Polski tyś Królową", poleciliśmy Matce Najświętszej naszą Ojczyzną, a także prosiliśmy o Jej orędownictwo u Syna w intencji poległych na polskiej drodze ku wolności. Intensywny weekend zakończyło tradycyjne spotkanie tegorocznych uczestników rekolekcji w Zaborówcu.

aktualizowano: 2017-11-13

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone