Slideshow

Slideshow 24 czerwca 2018 wyświetleń: 571

Zjazd Rodziców na 1050-lecie biskupstwa poznańskiego - obchody zbiegły się ze spotkaniem Rodziców Księży i Kleryków Chrystusowców

Poznań. Chrystus i my - hasło oficjalnych obchodów można trafnie odnieść także do spotkania Rodziców Księży i Kleryków Chrystusowców w Domu Głównym. Łącząc te dwa wydarzenia, w dniach 22-24 czerwca udało się Szanownym Gościom i ich Synom spędzić w Poznaniu bardzo atrakcyjny czas - pełen przeżyć duchowym, kulturalnych i rodzinnych. Połączył nas Poznań i Chrystus.

Dwa lata po Chrzcie Mieszka I, w 968 r. „Polska zaczęła mieć swego biskupa”. Od 2 grudnia 2017 r. do 25 listopada 2018 r. trwa Rok Jubileuszowy 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich. Natomiast w dniach od 22-24 czerwca odbyły się w Poznaniu centralne obchody jubileuszu pierwszego biskupstwa w Polsce. W uroczystościach wziął udział Legat Papieski, kard. Dominik Duka – prymas Czech i arcybiskup Pragi oraz kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów polskich (m.in. kard. Kazimierz Nycz i abp Wojciech Polak, prymas Polski). Szczególnym znakiem obchodów jubileuszowych jest wizerunek Matki Bożej koronowany w 1968 r. – Matka Boża w Cudy Wielmożna z sanktuarium na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu. W ramach obchodów odbył się także jubileuszowy koncert na Ostrowie Tumskim - wystąpił zespół światowej sławy śpiewaków operowych IL DIVO.

W obchody jubileuszu biskupstwa poznańskiego doskonale wpasował się program Zjazdu Rodziców księży i kleryków Towarzystwa Chrystusowego, który tradycyjnie odbywa się latem w Domu Głównym w Poznaniu. W wydarzeniu zawsze uczestniczy kilkudziesiąt osób - są wśród nich Rodzice Księży Chrystusowców, którzy od 20, 30 lat pracują daleko za granicą: np. w Australii czy Kanadzie, Rodzice neoprezbiterów, przyjeżdżają też Rodzice mieszkańców Domu Głównego i seminarium. W tym roku program spotkania był bardzo intensywny. W piątek, 22 czerwca, rozpoczęliśmy zawierzeniem naszych Ojców Bogu, za wstawiennictwem Św. Józefa, przed obrazem Świętego w klasztorze OO. Karmelitów w Poznaniu. Następnie wszyscy spotkaliśmy się u stóp Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania, w klasztorze OO. Franciszkanów Konwentualnych na Wzgórzu Przemysła, gdzie Maryi zawierzaliśmy Mamy Chrystusowców. Stamtąd procesyjnie przeszliśmy ulicami miasta do Fary Poznańskiej, gdzie odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Natomiast wieczorem Rodzice mieli okazję oglądać i posłuchać koncertu Zespołu IL DIVO, który odbywał się dosłownie za płotem naszego Domu. Skorzystaliśmy z przyznanych nam wejściówek.

W sobotę rano Rodzice wyjechali na kilkugodzinną pielgrzymkę autokarem do Sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej do Gostynia. Potem uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. z legatem papieskim, kard. Dominikiem Duką, na placu przed katedrą poznańską. Natomiast wieczorem wszyscy bawiliśmy się przy grillu, spożywając kilogramy mięsiwa, tańcząc poloneza i śpiewając piosenki religijne wraz z naszym okazjonalnie założonym kleryckim boysbandem. W niedzielę Rodzice mieli okazję spotkać się z ks. Ryszardem Głowackim SChr, przełożonym generalnym naszego Zgromadzenia, a potem odbyła się uroczysta Eucharystia w Domu Głównym, w której Rodzice aktywnie uczestniczyli, czytając i śpiewając podczas liturgii słowa. Trzy dni zjazdowe przeżyliśmy więc atrakcyjnie i po Bożemu. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowolenia, a nam, klerykom - szczególnie w napiętym czasie trwającej sesji egzaminacyjnej i wobec nieudanych potyczek polskiego zespołu podczas piłkarskich Mistrzostwa Świata w Rosji - bardzo dobrze zrobiło to rodzinne spotkanie. Wszystkim uczestników Zjazdu dziękujemy, serdecznie pozdrawiamy i z radością czekamy na kolejne spotkanie.

Zdjęcia: własne, www.archpoznan.pl

aktualizowano: 2018-10-02
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone