Slideshow

Slideshow 20 października 2018 wyświetleń: 137

W nocy 19/20 października 2018 tradycyjnie czuwaliśmy na Jasnej Górze w intencji Polonii i jej Duszpasterzy

Na hasło tegorocznego czuwania, które odbyło się już po raz trzydziesty trzeci, wybrano słowa: "Z dala od kraju pamiętaj o Ojczyźnie, służ jej całą duszą", zapisane przez Prymasa kard. Hlonda w liście skierowanym do rodaków na obczyźnie, datowanym na 31 października 1931 roku. Na to wezwanie w tym roku licznie odpowiedzieli polscy emigranci, przyjeżdżając do Częstochowy. Na Jasnej Górze stawili się nasi parafianie: z Doniecka, Żytomierza i Mikołajewa na Ukrainie, z Budapesztu, z Derby w Anglii, Dusseldorfu, Braunschweigu, Wuppertal, Berlina i Kolonii w Niemczech, z Brukseli w Belgii oraz Saint-Denis, Bagnolet i Aulnay s/Bois we Francji. Nie zabrakło też pielgrzymów z Polski: m.in. z Poznania, Władysławowa, Pyrzyc, Krakowa, Warszawy, Tarnowa, Rudy Śląskiej, Choczni, Stargardu, Szczecina, Chociwla, Goleniowa, Płotów, Kolna, Tucholi, Mórkowa, Ziębic i Dobrzan. Łącznie przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej stanęło ponad tysiąc pielgrzymów z różnych krajów, wraz ze swoimi duszpasterzami. W modlitwę włączyli się księża, bracia, klerycy i nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

W kaplicy Czarnej Madonny modlitwy prowadził ks. Wiesław Wójcik SChr, główny organizator, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, a w Sali Kordeckiego program słowno-muzyczny prezentowały Siostry Misjonarki. Tradycyjnie, po modlitwie różańcowej prowadzonej przez nowicjuszy naszego zgromadzenia i Apelu Jasnogórskim, wspólnoty parafialne do godz. 4 nad ranem prowadziły czuwania w intencji Ojczyzny, polskiej młodzieży i rodzin dotkniętych rozłąką emigracyjną. O północy odprawiono uroczystą Eucharystię, której przewodniczył i słowo wygłosił ks. bp Stanisław Stefanek, chrystusowiec. W homilii wskazał na zadanie, jakie stoi przed każdym z nas: nieść światu prawdę, którą jest Chrystus. Prawda, która dzisiaj zagrożona jest przez apokaliptycznego smoka, naprzeciw którego może stanąć jedynie Niewiasta. Zwrócił uwagę na współczesne „smoki, wystrojone w teraźniejsze diademy” i potrzebę zwracania się do Maryi – naszej wspomożycielki. Ona uczy prawdy i wskazuje na Chrystusa. Transmisje z poszczególnych punktów czuwania prowadziły Telewizja Trwam, Radio Maryja i Radio Jasna Góra.

Coroczne czuwanie u stóp Jasnogórskiej Pani jest dla nas, kleryków, zawsze niezwykle radosnym wydarzeniem. Tej nocy w Częstochowie gromadzi się cały emigracyjny świat: bracia i siostry, do których jesteśmy posłani. Pochodząc z różnych stron świata i regularnie odwiedzając parafie Chrystusowców z Polski i zagranicy w ramach praktyk, poznajemy się osobiście, nawiązujemy trwałe relacje, zżywamy się ze sobą. W noc czuwania możemy się spotkać, cieszyć się sobą nawzajem, modlić za siebie nawzajem, czuć tego wspólnego ducha, ciepło i siłę naszej niezwykłej emigracyjnej rodziny. Pod patronatem, pod płaszczem opieki Matki Bożej Częstochowskiej, czujemy się Bogiem silni. Radość i owoce tej nocy towarzyszą nam potem przez cały rok.

aktualizowano: 2018-12-23
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone