Slideshow

Slideshow 23 grudnia 2017 wyświetleń: 647

Radosnych, Spokojnych, Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, wszelkiego dobra i wszelkich błogosławieństw w Roku Pańskim 2018!

W piątek, 22 grudnia, odbyła się w seminarium wigilia, w której uczestniczyli księża formatorzy; księża i bracia - mieszkańcy Domu Głównego oraz klerycy. Rozpoczęła się wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy seminaryjnej. Potem uczestnicy przenieśli się do auli, gdzie diakoni przedstawili krótką prezentację o Bożym Narodzeniu - sięgając po dogmatyczne podstawy i liturgiczne aspekty celebrowania tego święta. Opowiadali także o wigilijnych zwyczajach: łamaniu się opłatkiem, śpiewaniu kolęd, ubieraniu choinki i wręczaniu prezentów. Po tej porcji teorii, wszyscy przeszli do praktyki, czyli uroczystej Wigilii w refektarzu. Tam, przy zapalonej świecy, która jest symbolem obecności Chrystusa, diakon odczytał słowo Boże, Ksiądz Rektor odmówił modlitwę, pobłogosławił, złożył życzenia świąteczne, po czym wszyscy przystąpili do łamania się opłatkiem. Na stole tradycyjne potrawy: barszcz, pierogi, śledzie w różnych konfiguracjach, kapusta z grzybami, sałatka i inne wigilijne frykasy. Wieczerza zakończyła się śpiewaniem kolęd po polsku, łacinie, angielsku i niemiecku.

W sobotę, 23 grudnia, klerycy rozjechali się do domów na ferie świąteczne, gdzie będą świętować, odpoczywać, dawać świadectwo i ewangelizować życiem do 5 stycznia 2018 r. A tymczasem, dzielimy się z Wami radością z Narodzenia Pana, słowami niżej zamieszczonych życzeń świątecznych.

*  *  *

A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy (J 1, 14).

Boże Narodzenie nie jest tylko wydarzeniem sprzed ponad dwóch tysięcy lat, liturgia tego okresu mówi nam, że: Dziś się narodził Chrystus, nasz Zbawiciel. Właśnie w liturgii to wydarzenie przekracza granice czasu i przestrzeni, staje się rzeczywistością tu i teraz.

Narodziny Syna Bożego przenikają całą historię. Przeżywając je, my, wierzący, utwierdzamy się w pewności, że Bóg rzeczywiście jest pośród nas, a Jego obecność wnosi światło we wszelkie ciemności naszego istnienia.

Święta te pozwalają nam doświadczać miłości Boga, który pochyla się nad naszymi ograniczeniami, słabościami, grzechami, uniżając siebie samego. Jak napisał św. Paweł: Jezus Chrystus ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. Okoliczności Jego narodzenia kierują nasze myśli ku tajemnicy ostatecznego uniżenia na krzyżu, ale też ku radości zmartwychwstania.

Teologia mówi o potrójnym narodzeniu Chrystusa Pana: odwiecznym narodzeniu z Ojca Niebieskiego, Jego ziemskim narodzeniu z Maryi Dziewicy i Jego duchowym narodzeniu w sercach ludzi przez łaskę.

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia otworzą i oczyszczą nasze serca, aby mógł w nich się narodzić Chrystus - Światłość świata, która rozświetli mroki naszego życia, przepełniając je wiarą, nadzieją i miłością. I sprawi, że będziemy o Nim świadczyć po wszystkie krańce ziemi, tak, aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem - ku chwale Boga Ojca.

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkich Bożych błogosławieństw w Roku Pańskim 2018!

ks. Andrei Lysy SChr, rektor WSD Towarzystwa Chrystusowego
kl. Wojciech Kułach SChr, dziekan kleryków

aktualizowano: 2018-01-15
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone