Slideshow

Slideshow 21 maja 2018 wyświetleń: 806

Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót Czcigodnego Sł. Bożego kard. Augusta Hlonda. Proces beatyfikacyjny został zakończony

15 maja 2018 r. obradował w Rzymie Kongres Kardynałów i Biskupów. To był przedostatni akord procesu beatyfikacyjnego Kardynała Założyciela. W przypadku pozytywnej opinii, czekaliśmy już tylko na podpis Papieża pod dekretem o heroiczności cnót Sł. Bożego kard. Augusta Hlonda. Kongres rozpatrzył sprawę pozytywnie. 19 maja 2018 r., w sobotę, Papież Franciszek przyjął na audiencji Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato SDB i podpisał 12 dekretów, uznających heroiczność cnót Sług Bożych. Wśród nich był dekret kard. Augusta Hlonda. Dekrety te zostały podane do publicznej wiadomości, a tym samym zostały promulgowane, 21 maja 2018 roku, w święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, które w bieżącym roku było obchodzone po raz pierwszy w całym Kościele. Od tego momentu przysługuje kard. Hlondowi tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Jego formalny proces beatyfikacyjny został zakończony, a do beatyfikacji potrzeba jeszcze udowodnionego cudu.

Wszystko to jest niezwykłym przeżyciem dla nas, kleryków. Na naszych oczach mają miejsce wydarzenia historyczne, kluczowe dla naszego Zgromadzenia. To wielka łaska, że możemy przeżywać to będąc mieszkańcami Domu Głównego, w samym sercu wydarzeń, w atmosferze modlitwy, wspólnie wyczekując na kolejne decyzje, wspólnie ciesząc się z pozytywnych decyzji watykańskich komisji i Papieża Franciszka. Wicepostulator procesu kard. Hlonda, ks. Bogusław Kozioł, jest też postulatorem procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożego o. Ignacego Posadzego oraz naszym Ojcem duchownym w seminarium. Zawsze włącza nas w modlitwy, nowenny i wezwania o rychłą beatyfikację Sług Bożych kard. Hlonda i o. Posadzego. Jesteśmy zawsze na bieżąco z aktualnymi wiadomościami w obu procesach, wręcz śledzimy każdy krok, a nowe wieści otrzymujemy na gorąco, np. w refektarzu, po odebranym właśnie telefonie z Rzymu. Tak było w przypadku Kongresu Kardynałów i Biskupów z 15 maja, gdy ks. Wicepostulator ogłaszał pozytywny wynik obrad przez mikrofon w refektarzu, a także w poniedziałek przed święceniami - gdy w gorącej atmosferze przygotowań do uroczystości święceń, wraz z dużą grupą kapłanów, którzy już przyjechali do Domu Głównego na tę uroczystość - podczas obiadu dowiedzieliśmy się od ks. Generała Ryszarda Głowackiego o podpisanym przez Papieża dekrecie. To bezcenne momenty w życiu każdego Chrystusowca, które pamięta się przez wiele lat. Jesteśmy wdzięczni Bogu, że to wszystko dzieje się na naszych oczach, w trakcie naszej formacji seminaryjnej. Wierzymy, że nie przez przypadek. Bogu niech będą dzięki!

Treść dekretu o heroiczności cnót Czcigodnego Sługi Bożego Augusta Kardynała Hlonda

aktualizowano: 2019-11-26
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone