Slideshow

Slideshow 10 kwietnia 2020 wyświetleń: 419

Liturgia Męki Pańskiej w naszej wspólnocie seminaryjnej

W Wielki Piątek, wsłuchując się w Ewangelię według św. Jana, rozważamy mękę Pana Jezusa, która w naszej kaplicy została w całości odśpiewana. Liturgii Męki Pańskiej,  przewodniczył superior naszego Domu Głównego, ks. Marek Grygiel TChr. 

W wygłoszonej homilii, ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, zaznaczył wciąż aktualną potrzebę wrażliwości człowieka w kontekście męki Chrystusa, będącej konieczną częścią Bożego planu zbawienia. Jest to szczególnie istotne dla współczesnych ludzi, którzy w obliczu cierpienia i trudności, pozostają nierzadko bezradni, stawiając znak zapytania między złem, które dostrzegają a Bożym miłosierdziem. Z drugiej jednak strony, dzisiejszy człowiek często żyje tak jak gdyby Bóg dla niego zupełnie nie istniał, bądź idąc za przykładem Piłata, rzuca pytania o istotę prawdy, nie oczekując na nie odpowiedzi, a jednocześnie dokonując chłodnej oceny Boga, opierającej się na koniukturaliźmie, a niekiedy i nawet przemocy. W perspektywie Zmartwychwstania, należy pamiętać, że dzisiejszy dzień - Wielki Piątek - to swoisty symbol, wskazujący, że to nie Bóg postawił krzyż człowiekowi, ale odwrotnie, to człowiek postawił krzyż hańby dla samego Boga. Jednak i tutaj, nawet z tak straszliwego upadku, ten symbol hańby został wyniesiony by stać się znakiem zwycięstwa - prawdy i miłości. Te wielkie dzieła zbawcze bynajmniej nie zakończyły się, ale wciąż czekają na nasze włączenie. Gdy Chrystus ostatkiem sił, w agonii przygotowanej Mu przez człowieka, wypowiadał słowa pragnienia, pragnął On od nas autentycznej miłości. 

W czasie liturgii, mogliśmy adorować krzyż, na którym dokonało się misterium Chrystusa, a który pozostawał dla nas zakryty, poczynając od piątej niedzieli wielkiego postu. Po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu z kaplicy adoracji, przyjęliśmy Eucharystię, dziękując Panu za ten wielki dar prawdziwego chleba jaki nam przekazał, będący wyrazem Jego miłości do każdego człowieka. 

Na pamiątkę złożenia Pana Jezusa do grobu, także i my przenieśliśmy Najświętszy Sakrament do przygotowanego uprzednio, symbolicznego grobu w naszej seminaryjnej kaplicy, przy Którym trwać będziemy na osobistej adoracji.

Zapraszamy do wysłuchania homilii ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr, skierowanej do nas w czasie Liturgii Męki Pańskiej. Link poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=H9Az_mA3X6E

 
aktualizowano: 2020-04-11
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone