Slideshow

Slideshow 15 lutego 2020 wyświetleń: 305

Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza w Polskiej Misji Katolickiej w Bochum

Podczas praktyki duszpasterskiej kleryków w polonijnych parafiach w Niemczech, w dniach od 7 do 9 lutego 2020 r., odbywał się Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza dla ministrantów i lektorów z Polskich Misji Katolickich z Niemiec i Holandii. Po raz kolejny gospodarzem była polska parafia w Bochum. Cały kongres został podzielony na różne stopnie: ministranta, lektora i ceremoniarza i uczestniczyli w nim ministranci z Bochum, Düsseldorfu, Leverkusen, Emmerich, Bonn, Mönchengladbach, Eindhoven.

Nad całością ministranckiego zjazdu i sympozjum czuwał ks. Andrzej Kołaczkowski SChr, duszpasterz polonijny z Bochum. W przeprowadzeniu spotkania pomagali mu trzej klerycy: kl. Chris Czapla SChr, kl. Dominik Bieniek SChr i kl. Alexander Łakomy SChr.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 7 lutego Mszą Świętą, po której odbył się pierwszy blok wykładowy. Obejmował on tematy dotyczące roku liturgicznego oraz części Mszy Świętej (obrzędy wstępne i liturgię słowa). Ten dzień zakończył się wykładem o adoracji i adoracją Najświętszego Sakramentu. Drugi dzień kongresu rozpoczął się spotkaniem wstępnym i Eucharystią, po których kontynuowano zajęcia teoretyczne i praktyczne (albowiem wykładom towarzyszyły ćwiczenia praktyczne). Dotyczyły one dalszych części Mszy, ksiąg i paramentów liturgicznych, posługi turyferariusza, komend towarzyszącym obrzędom liturgicznym oraz emisji głosu. Nie zabrakło także rozmów na temat powołania do służby liturgicznej. Szczególnym momentem tego dnia był wykład ks. dra Teodora Puszcza SChr, proboszcza PMK Bochum, na temat historii i tematyki mszału. Na zakończenie kongresu jego uczestnicy mieli wykazać się swoją wiedzą na końcowym egzaminie. Natomiast w niedzielę 9 lutego zostali oni w swoich wspólnotach wprowadzeni w posługi ministranta, lektora i ceremoniarza.

aktualizowano: 2020-02-15
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone