Slideshow

Slideshow 8 czerwca 2018 wyświetleń: 339

8 czerwca uczestniczyliśmy w obchodach odpustowych w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

„Cały Naród niech skupi się przy Sercu Jezusowym, które jest źródłem i symbolem miłości. Najświętszemu Sercu Jezusa niech Naród polski zawsze wierny pozostanie, aby żył na wieki, i niech z tego Serca płyną obfite promienie łask i błogosławieństwa” - mówił Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond w 1932 r. W tym właśnie duchu co roku w naszej parafii w Szczecinie, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, obchodzona jest uroczystość odpustowa. Tradycyjnie, wraz z parafianami, władzami Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i klerykami Arcybiskupiego Seminarium w Szczecinie, uczestniczą w niej władze naszego Zgromadzenia, kapłani i bracia Chrystusowcy z okolicznych parafii oraz przełożeni naszego Seminarium wraz z nami, klerykami. W tym roku, w piątek, 8 czerwca, procesji eucharystycznej ulicami miasta oraz celebracji odpustowej przewodniczył kard. Raymond Leo Burke, emerytowany arcybiskup metropolita Saint Louise w Stanach Zjednoczonych, były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i członek Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, obecnie patron Suwerennego Zakonu Rycerzy Maltańskich.

Odpust w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie jest wielkim wydarzeniem dla całego miasta. W tym roku rozpoczął się nieszporami w kościele OO. Jezuitów, w parafii p. w. św. Andrzeja Boboli. Następnie ulicami Szczecina przeszła procesja eucharystyczna pod hasłem "Serce Jezusa, nadziejo ufających Tobie", kierując się tradycyjnie główną arterią miasta do prowadzonego przez nas, Chrystusowców, Sanktuarium NSPJ przy Bramie Portowej. Potem odbyła się uroczysta Eucharystia odpustowa, w której uczestniczyła cała zgromadzona wspólnota: parafianie z "Serca", z kościoła OO. Jezuitów oraz innych parafii Szczecina, klerycy szczecińskiego i naszego Seminarium, siostry zakonne różnych zgromadzeń, bracia i księża Chrystusowcy oraz kapłani z parafii diecezjalnych i zakonnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Zgromadzonych witał ks. Proboszcz Jarosław Staszewski SChr, uroczystości przewodniczył kard. Raymond Burke, a miejscowe władze kościelne reprezetował ks. bp Henryk Wejman.

Dla nas, kleryków Chrystusowców, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest zawsze ogromnym przeżyciem, ponieważ Serce Jezusa jest w centrum naszej duchowości - stanowi zawsze "centrum naszych inspiracji", jak mawiał św. Ojciec Pio. Tym bardziej staramy się włożyć całe serce w przygotowanie liturgii oraz w dobre, głębokie przeżycie tego niezwykłego wydarzenia. Podczas uroczystości odpustowych w Szczecinie tradycyjnie odbywa się też obrzęd rozesłania Chrystusowców na zagraniczne misje. W tym roku wyjeżdża sześciu naszych współbraci - do Anglii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec. Czterech z nich w Szczecinie otrzymało z rąk Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Ryszarda Głowackiego SChr, specjalne błogosławieństwo, krzyże misyjne i ikony Matki Bożej. Wśród nich, prefekt naszego Seminarium, ks. Sylwester Marzec SChr, którego za kilka miesięcy pożegnamy z wielkim żalem.

Cieszymy się, że mogliśmy czynnie uczestniczyć w tegorocznym odpuście w Sanktuarium i serdecznie dziękujemy ks. Proboszczowi za zaproszenie. To wydarzeniem zawsze budzi w nas pamięć o słowach naszego Założyciela, kard. August Hlonda, który znany jest jako jeden z apostołów kultu Serca Jezusowego: „Przez Najświętsze Serce Jezusa oddamy świat z powrotem Bogu, jeżeli się sami przez to Boskie Serce uświęcimy w nieskalanym duchu Ewangelii. Nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego zdrowe, głębokie i prawowierne jest gwarancją i rękojmią zwycięstwa sprawy Chrystusowej w naszych czasach. Kto sam siebie poświęca Sercu Zbawiciela, ten uznaje Jego panowanie nad sobą, postanawia żyć według Jego przykazań, by miłością płacić za miłość, wiernością płacić za krzywdy, których Pan nasz tyle doznaje od niewdzięcznego świata. Nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusa jest jednym z najskuteczniejszych środków dźwignięcia się z grzechów i nałogów, jest również doskonałą pomocą na drodze uświęcenia”.

aktualizowano: 2018-10-02
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone