Slideshow

Slideshow 15 stycznia 2018 wyświetleń: 532

14 stycznia 2018 r. obchodziliśmy w seminarium 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Celebracji uroczystej Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Mateusz Gardziński SChr, prokurator generalny Towarzystwa Chrystusowego, wieloletni pracownik kurii watykańskiej, były członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, duszpasterz polonijny we Włoszech. Dzień wcześniej, podczas II nieszporów, o tematyce emigrancyjnej mówił do nas, kleryków, opierając się na niedzielnej Ewangelii, nauce papieskiej i własnych doświadczeniach.

Niedzielna Ewangelia mówi o spotkaniu uczniów Jana Chrzciciela z Jezusem nad rzeką Jordan. Tam apostołowie Jan i Andrzej idą za Jezusem, by poznać, jak żyje, kim jest, gdzie mieszka. Na drugi dzień Andrzej przyprowadza do Jezusa swojego brata, Szymona, któremu Pan nadaje imię Kefas, czyli Piotr. Ks. Mateusz Gardziński zwrócił uwagę na to, jak bardzo dynamiczna i niezwykła jest to scena powołania. - Wszystko dzieje się w ruchu, lecz Jezus w kluczowych momentach zatrzymuje się, by dobrze im się przyjrzeć, spojrzeć na nich wzrokiem, którym szuka dobra. Tym zatrzymaniem rozpoczyna w nich nowe dzieło, pokazuje im nowe realia, nadaje ich życiu nową jakość, ale także wprowadza ich w nowy sposób walki o dobro - tłumaczył Ks. Prokurator. Jednocześnie wskazał, że nadaje to właściwy kontekst przeżywaniu tegorocznego Dnia Migranta i Uchodźcy w świetle nauki Papieża Franciszka.

- Papież Franciszek proponuje konkretny program działania wobec migrantów i uchodźców, inny niż program polityków i rządów. Przyjmować, chronić, promować, integrować; w sferze języka, kultury, zadomowienia i możliwości rozwoju, ponieważ trzeba szukać dobra, dawać, chronić i promować, o dobro walczyć - wyjaśniał ks. Mateusz Gardziński. - Jestem przekonany, że gdyby w tej chwili stanął przed nami człowiek potrzebujący pomocy, nie wahalibyśmy się jej mu udzielić. To jest właśnie perpektywa papieskiego programu działania - podsumował w homilii. Do nas, kleryków przygotowujących się do pracy z emigrantami, odwołując się do swoich osobistych doświadczeń Polaka urodzonego i wychowanego w Kanadzie, Ks. Prokurator mówił, że polskość emigrantów zawsze będzie związana z kulturą, w której obecnie żyją i na to właśnie musimy być przygotowani.  - Instrukcja Erga migrantes caritas Christi z 2004 r. stawia przed nami zadanie bycia człowiekiem-mostem w relacji między polskimi emigrantami a miejscem i kulturą, w której przyszło im żyć. Dlatego powinniśmy znać język i kulturę kraju, w którym pracujemy, a także patrzeć na nasze powołanie szerzej, w dalszej perspektywie rozwoju oraz w kontekście zbawienia wszystkich ludzi - podsumował ks. Mateusz Gardziński.   

W niedzielę, po Mszy Świętej, wraz z Dobrodziejami i Przyjaciółmi Towarzystwa Chrystusowego udaliśmy się do auli seminaryjnej na wspólne kolędowanie, przygotowane przez scholę seminarium, prowadzone przez Dziekana Kleryków.

aktualizowano: 2018-02-17
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone