Fotogalerie 4 marca 2017 wyświetleń: 1976

Zakończenie rekolekcji i przyjęcie posługi Lektoratu

„Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj Słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich.” (Z Obrzędu przyjęcia posługi Lektoratu)

Wielki Post zaczął się rekolekcjami, które rozpoczęły się w Środę Popielcową, a zakończyły dzisiaj, 04.03.2017. Podczas rekolekcji, które na planie dnia były zatytułowane jako „Rekolekcje Lectio Divina”, panowało zupełne skupienie na tym co najważniejsze: Słowie Bożym oraz totalne milczenie. Jedyne wyjątki stanowiły wprowadzenia do kolejnych punktów rozważania Słowa Bożego, słowa podczas Mszy Świętej oraz codzienna 20 minutowa rozmowa z kierownikiem duchownym.

Trudnego zadania wygłoszenia rekolekcji podjął się ks. Prefekt Sylwester Marzec. Trudnego, ponieważ najciężej głosić rekolekcje do „swoich”… Treści konferencji i wprowadzeń nie stanowił tylko prosty przekaz sposobu medytacji i rozważania Słowa ale idąc głębiej, miały prowadzić nas do przyjęcia Go jako stylu życia i działania. Aby to osiągnąć posługiwaliśmy się czterema krokami: pierwszy stanowi „Lectio”, a więc czytanie słowa i szukanie „obiektywnego” znaczenia tekstu. Drugim krokiem jest „Meditatio”, a więc szukanie konkretnej treści, którą Bóg kieruje do mnie. Trzecim krokiem jest „Oratio”, a więc modlitwa (rozmowa) nad tym, co Bóg mi powiedział w tekście. Ostatnim krokiem jest „Contemplatio”. W tym momencie możemy Bogu podziękować i uwielbiać go za całe dobro, które nam wyświadczył.

Trzydniowe rekolekcje zostały zwieńczone przyjęciem posługi lektoratu współbraci z III roku. Posługę udzielił ks. Wikariusz Generalny modląc się nad kandydatami, a potem przekazując im Pismo Święte ze słowami: „Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj Słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich.” Odtąd nie tylko będą mogli czytać Słowo i modlitwę powszechną podczas Mszy Świętej, ale również błogosławić pokarmy na stół Wielkanocny i maszyny rolnicze.

 

Nowi lektorzy to: Wojciech Kułach, Dominik Matuszewski oraz Krzysztof Zubek. Grono kleryckie z okazji przyjęcia posługi lektoratu życzy Wam rozmiłowania się w Słowie Bożym oraz wiernego przekazywania go dalej.

aktualizowano: 2017-04-23
cofnij drukuj do góry
Wszystkich albumów: