Fotogalerie

Fotogalerie 21 grudnia 2016 wyświetleń: 2104

Wigilia w domu głównym i seminarium

Klerycy wyjeżdżają na swięta. Dzisiaj wieczorem ostatni raz w tym roku zasiedliśmy wspólnie do stołu na wigilijną kolację.

Nasz wieczór zaczęliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy, nastpnie zeszliśmy do auli, gdzie klerycy roku VI przygotowali krótkie przedstawienie  utworów poetyckich na temat Bożego Narodzenia. Kilka wybranych wierszy, do tego charakterystyczny fotel z małym stolikiem i lampką oraz diakon czytający wiersz stworzyły świąteczną atmosferę. Na tym miejscu trudno nie wspomnieć o technicznych innowacjach, którymi nasze seminarium się posługuje. Tło poezji stanowił palący się na rzutniku wirtualny kominek, który swoimi płomykami oddawał aspekt komputerowej generacji. Po przedstawieniu udaliśmy się z kolędowym śpiewem do klasztornego refektarza gdzie każdy usiadł do swojego stołu.

Wigilia nie jest tylko możliwością aby zjeść smaczne, polskie danie, co stanowi ważny element wieczoru. Dużo ważniejszą częścią wigilijnego spotkania jest łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń z okazji nadchodzących Bożych Narodzin. Błogosławieństwa tych opłatków dokonał Ks. Rektor i zarazem Superior domu. Po błogosławieństwie zaczęło się dzielenie chlebem, które było wyjątkowym momentem. Każdy z nas doświadczył, że jedną rzeczą jest spędzać czas ze współbraćmi albo rodziną; razem śmiejąc się i żartując, a coś zupełnie innego komuś personalnie i z serca złożyć życzenia. W momencie w którym upadają wszelkie maski i osądy wobec współbrata i ewentualne bariery spowodowane przez różny wiek albo funkcję. Kiedy wychodząc jako człowiek do człowieka można życzyć drugiej osobie błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, Świętości… Myślę, że właśnie dlatego Boże Narodzenie jest wyjątkowym czasem, ponieważ stanowi jeden z nielicznych momentów w roku, gdzie nie musimy (nawet podświadomie) udawać, ale możemy albo raczej powinniśmy być po prostu sobą. Właśnie w takiej prostocie i konkretności w jakiej Dzieciątko Jezus przychodzi do nas! Po złożeniu życzeń zasiedliśmy do wigilijnej kolacji. Mogliśmy spożyć tradycyjne dania, jak barszcz z uszkami oraz różnego rodzaju ryby i sałatki. Wyjazd do rodzinnych parafii dla niektórych odbył się jeszcze tego samego wieczoru. Dla większości jednak wyjazd do domu będzie następnego dnia. Wieczór zakończyliśmy dalszym świętowaniem w kursowych wspólnotach dla tych, którzy zostali. Ponownie spotkamy się w seminarium już w nowym roku, 5 stycznia.

PS

aktualizowano: 2017-04-04
Wszystkich albumów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone