Fotogalerie

Fotogalerie 12 kwietnia 2020 wyświetleń: 376

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna, centralny punkt  Świętego Triduum Paschalnego, jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym całej wspólnoty Kościoła. 

Tegorocznej Wigilii Paschalnej przewodniczył rektor naszego seminarium, ks. Jan Hadalski TChr. 

W tym dniu, przygotowującemu się na tę chwilę światu, zostaje ukazane światło Chrystusa zmartwychwstałego - do czego nawiązuje liturgia światła i paschał będący Jego symbolem. W czasie hymnu Chwała na wysokości Bogu naszą kaplicę wypełnił ponownie dźwięk dzwonków i gongu, które od Mszy Wieczerzy Pańskiej zastąpione były przez drewniane kołatki. 

W czasie liturgii słowa, mogliśmy z namysłem wsłuchać się w wielkie misterium zbawienia, przedstawione w ośmiu czytaniach starego i nowego testamentu, oraz psalmach responsoryjnych. Exultet - orędzie wielkanocne - odśpiewane przez ks. Tomasza Mikulaka TChr, przyniosło nam radość ze zmartwychwstania Pana Jezusa, którą mogliśmy wyrazić po przyjęciu Eucharystii, biorąc udział w procesji rezurekcyjnej i błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem. 

Homilię paschalną skierował do nas ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, który zwrócił naszą uwagę na światło, będące znakiem nadziei przed którym ustępuje wszelki mrok i ciemność. Podkreślił on niezbywalną godność każdego człowieka, która nie może być instrumentalnie uprzedmiotowiona - na to nie godzi się Bóg, nie zgadza się On na poniżanie ludzkiej godności, ani na zniewolenie człowieka. Przykładem tego było czytanie z Księgi Wyjścia o przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone. Celem wyjścia narodu wybranego było przymierze - przymierze z Bogiem. Całe dzieje zbawienia to właśnie dzieje przymierza między Bogiem, a człowiekiem. To Bóg nie zgodził się na naszą krzywdę, czego symbolem jest krzyż zmartwychwstałego Chrystusa. Dzięki sakramentowi chrztu, tak mocno wpisanego w Wigilię Paschalną, staliśmy się partnerami w przymierzu z naszym Stwórcą. Dzisiejszy świat i współczesny człowiek nigdy nie powinien bać się zwrócić do Boga, szczególnie w obliczu obecnych wydarzeń, gdzie życie i śmierć są na ustach wszystkich ludzi. Nawet jednak i w takich chwilach, nie wolno nam zapominać o zdumiewających owocach jakie może przynieść świadectwo własnego życia, pozwalające nieść Dobrą Nowinę - Ewangelię, swoisty fundament całego chrześcijaństwa, całej wspólnoty Kościoła. Swoją homilię ks. prof Paweł Bortkiewicz TChr, zakończył oznajmieniem zmartwychwstałego Pana, zwyciężającego śmierć, żyjącego, zachęcając nas do pójścia naprzód z nadzieją. 

Od dziś krzyż w naszej kaplicy seminaryjnej przyozdobiony jest stułą kapłańską, zaś przy ołtarzu znajdują się paschał i figura Chrystusa zmartwychwstałego, symbole triufmu Bożego planu zbawienia, triumfu prawdziwego życia nad śmiercią. 

Chrystus zmartwychwstał! 

Prawdziwie zmartwychwstał! 

Zapraszamy do wysłuchania homilii ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr, skierowanej do nas w czasie Wigilii Paschalnej. Link poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=DNhTKMqRRJQ

 
aktualizowano: 2020-04-12
Wszystkich albumów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone