Fotogalerie

Fotogalerie 19 maja 2015 wyświetleń: 3883

Święcenia diakonatu i prezbiteratu

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej zyskało dwóch diakonów i dwóch prezbiterów. 19 maja w poznańskiej katedrze miały miejsce święcenia czterech naszych współbraci. Dwaj dotychczasowi diakoni - Damian Jędrzejak i Jarosław Koch - zostało prezbiterami, a dwaj akolici - Witalij Melnyk i Mateusz Socha - przyjęli święcenia diakonatu. Eucharystię sprawował, homilię wygłosił oraz święceń udzielił Wikariusz Generalny Archidiecezji Poznańskiej, ks. bp Grzegorz Balcerek.

Tego przedpołudnia w poznańskiej katedrze, na Ostrowie Tumskim, zebrało się wielu wiernych: kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich - w tym rodziny święconych oraz osoby związane z naszym zgromadzeniem. O 10.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, celebrowana przez ks. bp. Balcerka przy współudziale ponad stu kapłanów, z Przełożonym Generalnym Towarzystwa, ks. Ryszardem Głowackim, oraz Wikariuszem Generalnym, ks. Bogusławem Burgatem, na czele. Obecni byli przełożeni wszystkich zagranicznych prowincji zgromadzenia, także tych z innych kontynentów. Nie zabrakło także naszych duchowych sióstr, Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, które przybyły na uroczystość ze swoją Wikarią Generalną.

Po homilii przeprowadzony został obrzęd święceń, z nałożeniem przez biskupa rąk na święconych. Prezbiterzy zostali naznaczeni świętym olejem krzyżma jako symbolem Ducha Świętego. Nowo wyświęcani diakoni i prezbiterzy byli następnie oblekani w szaty właściwe dla swych nowych posług i - w swych nowych rolach - włączyli się w celebrację Eucharystii. Za całość liturgicznej asysty odpowiadali dziś klerycy naszego seminarium, a większość śpiewów wykonał chór akademicki działający przy naszej poznańskiej parafii na Umultowie, dla którego uzupełnienie stanowiła kilkuosobowa schola kleryków.

Po Mszy świętej zgromadzeni udali się na teren naszego Domu Głównego, położonego raptem ok. 200 metrów od poznańskiej bazyliki archikatedralnej (katedry), aby posilić się obiadem. Po wspólnym posiłku nowo wyświęceni zabrali swoich gości na osobne przyjęcia, aby w gronie bliskich cieszyć się z wejścia na nowy etap duszpasterskiej posługi.

 

(Fot. D.Witkowska/Hlondianum/Wszelkie prawa zastrzeżone.)

aktualizowano: 2015-06-13
Wszystkich albumów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone