Fotogalerie

Fotogalerie 5 marca 2017 wyświetleń: 1954

Przyjęcie posługi akolitatu

"Przyjmij naczynie z Chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy Stole Pańskim." (Z obrzędu przyjęcia posługi akolitatu)

Powyższymi słowami zostało dzisiaj w posługę akolitatu wprowadzonych pięciu kleryków z IV roku. Słowo „akolita” wywodzi się z greckiego słowa ἀκόλουθος (akolutos), co oznacza „towarzyszący, idący za kimś”. I rzeczywiście posługa akolitatu jest po ślubach zakonnych składanych przy końcu nowicjatu i przyjęciu posługi lektoratu, kolejnym dużym krokiem w podążaniu za Chrystusem. Wykonywanie posługi lektoratu obejmuje pierwszą część Mszy Św., „stół Słowa Bożego”. Przy posłudze akolitatu natomiast chodzi o drugą część Mszy Św., czyli posługę przy „stole Eucharystycznym”.

Akolita odtąd w szczególny sposób troszczy się o obsługiwanie Mszału, służącego do sprawowania Eucharystii oraz rozdawanie komunii wiernym. Poza Mszą Świętą akolita może też wystawić Najświętszy Sakrament.

Homilię na Mszy Świętej wygłosił Przełożony Generalny ks. Ryszard Głowacki i nawoływał w niej do umiłowania Eucharystii i wszystkiego co jest z nią związane, tak jak nam to przekazał nasz założyciel kard. August Hlond.

 

Nowym akolitom życzymy umiłowania Chrystusa ukrywającego się pod postaciami chleba i wina oraz aby nie przyzwyczaili się do obecności Chrystusa eucharystycznego.

Bądźcie zawsze - jak to nazwa waszej posługi wskazuje - wiernymi i miłującymi towarzyszami Chrystusa!

aktualizowano: 2017-05-29
Wszystkich albumów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone