Fotogalerie

Fotogalerie 17 lutego 2017 wyświetleń: 1711

Pielgrzymka do Portugalii i Hiszpanii – Dzień 6 – Santiago de Compostela, Braga, Coimbra, Fatima

 

Sanktuarium Bom Jesus w Bradze. Albo raczej: jak spędzić niedzielę blisko kościoła z rodziną.

Poranną Mszę mogliśmy celebrować w katedrze, w której znajdują się relikwie św. Jakuba Apostoła. W homilii ks. Jan Hadalski SChr, jeden z naszych wykładowców seminaryjnych, nawiązał do Ewangelii, którą tego dnia słyszeliśmy, a w której była mowa o niesieniu własnego krzyża i naśladowaniu Chrystusa. Mówił, o tym, żeby na wzór św. Jakuba, który był pierwszym męczennikiem wśród Apostołów, rozpoznać krzyż we własnym życiu, oraz go zaakceptować.

Następnie wyruszyliśmy dalej w kierunku Fatimy. Po drodze zatrzymaliśmy się na obrzeżach miasta Bragi. Miasto było dawną siedzibą Prymasa Portugalii. Tam nawiedziliśmy sanktuarium Bom Jesus, co oznacza Sanktuarium Dobrego Jezusa. Temu Sanktuarium niedawno został nadany tytuł bazyliki mniejszej. Pobliski park z jeziorami oraz wspaniały widok na miasto sprawiają, że w sanktuarium można się nie tylko modlić, ale również spędzić miło czas z rodziną po niedzielnej Mszy świętej. Sanktuarium również słynie z 116 schodów, które prowadzą z platformy widokowej aż na szczyt, gdzie stoi bazylika. Mają one pobudzić wchodzącego do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. Stanowią jakby drogę krzyżową, z którą odwiedzający musi się zmierzyć, aby dotrzeć do sanktuarium.

Następnym punktem podróży była Coimbra, historyczna stolica Portugalii z założonym w 1290 r. uniwersytetem ze słynną barokową Biblioteką Joanina. Naszą uwagę zwrócili na siebie lokalni studenci, którzy nosili tradycyjny strój uniwersytetu. Strój ze swoją czarną peleryną przypominał nieco młodych magików z filmów „Harry Potter”. Uniwersytet w Coimbrze zajmuje w międzynarodowym rankingu, jedno z wyższych lokat wśród najbardziej prestiżowych uczelni oraz liczy koło 30.000 studentów.

aktualizowano: 2017-04-04
Wszystkich albumów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone