Fotogalerie

Fotogalerie 19 maja 2016 wyświetleń: 4103

Kapłaństwo Chrystusowe

W ostatnich dniach w seminarium i Domu Głównym obchodziliśmy szereg uroczystości związanych z sakramentem kapłaństwa. We wtorek, 17 maja, w pobliskiej katedrze dziesięciu chrystusowców przyjęło święcenia - trzech prezbiteratu oraz siedmiu diakonatu. Następnego dnia nowi kapłani, zgodnie ze zwyczajem, odprawili prymicję w Domu Głównym / seminarium, aby następnie ruszyć w objazd po naszych domach i prowadzonych przez nasze zgromadzenie parafiach, aby także w tych miejscach sprawować prymicyjną Eucharystię. Z kolei we czwartek 19 maja, w święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w kaplicy Domu Głównego modliliśmy się wraz z dziewięcioma naszymi współbraćmi, obchodzącymi w tym roku srebrny (25.) jubileusz swego kapłaństwa.

W tym roku święcenia prezbiteratu, z rąk ks. bp. Grzegorza Balcerka, przyjęli: Maciej Koczaj z Dębicy, Witalij Melnyk z Kamieńca Podolskiego oraz Mateusz Socha z Poznania. Diakonami natomiast zostali: Krzysztof Grabowski z Gosławia, Przemysław Marek z Maszewa, Maciej Onaszkiewicz z Miedzny, Marcin Ossoliński (Chociwel), Mateusz Schleger (Koblencja, Niemcy), Grzegorz Warszawski ze Szczecina oraz Piotr Wróblewski z Wierzbna.

Jak zawsze przy takiej okazji, uroczystość w katedrze zgromadziła wielu gości. Mszę z biskupem koncelebrowało ponad stu kapłanów, gdzie oczywiście najwięcej było chrystusowców, włącznie z członkami Zarządu zgromadzenia oraz prowincjałami poszczególnych części Towarzystwa. Z innych gości wymienić należy przede wszystkim rodziny i przyjaciół święconych, a także osoby w różny sposób związane z nami przez codzienną współpracę czy to w seminarium, czy to na różnych polach działalności w Domu Głównym.

Za oprawę liturgiczną uroczystości tradycyjnie odpowiadali klerycy naszego seminarium. Klerycka schola wykonała część śpiewów podczas Mszy, współpracując z zespołem muzycznym parafii prowadzonej przez chrystusowców na poznańskim Umultowie (jest to też rodzinna parafia jednego z neoprezbiterów, ks. Mateusza Sochy), który już nie po raz pierwszy uświetnił tego rodzaju uroczystość swymi pięknymi, polifonicznymi śpiewami.

Po liturgicznej części uroczystości przyszedł oczywiście czas na wspólne radowanie się przy stole. Najpierw więc obiad z zaproszonymi gośćmi w refektarzu, a potem już bardziej kameralne przyjęcia diakonów i neoprezbiterów z rodzinami i przyjaciółmi, podczas których główni bohaterowie tego dnia przyjmowali życzenia i cieszyli się po prostu obecnością najbliższych w tych szczególnych chwilach.

Następnego dnia po południu kolejne doniosłe chwile, kiedy to neoprezbiterzy - w dużej kaplicy Domu Głównego, która stanowi zarazem kaplicę seminaryjną - odprawili swoją pierwszą "pełną" Mszę świętą (przy ołtarzu jako koncelebransi stanęli już bowiem dzień wcześniej, w katedrze, zaraz po przyjęciu święceń). Liturgii przewodniczył ks. Mateusz Socha, a homilię, w dużej mierze skierowaną oczywiście do najmłodszych kapłanów, wygłosił Przełożony Generalny, ks. Ryszard Głowacki. Łącznie Eucharystię tę odprawiało 30 kapłanów, w tym dwaj pozostali neoprezbiterzy - księża Maciej Koczaj i Witalij Melnyk - jako pierwsi koncelebransi. Na zakończenie Eucharystii nie mogło zabraknąć specjalnego, prymicyjnego błogosławieństwa z rąk nowo wyświęconych dla wszystkich zebranych. Kolejno do błogosławieństwa podchodzili księża, bracia, klerycy oraz osoby świeckie. Po zbiorowej modlitwie, młodzi księża błogosławili osobno każdą podchodzącą osobę. Wiele z tych osób całowało następnie dłonie młodych kapłanów jako te, na których "nie wysechł jeszcze olej święceń", jak to zwykło się mówić.

Osobną okazję do pochylenia się nad rzeczywistością sakramentu kapłaństwa stanowił srebrny jubileusz święceń, obchodzony przez grupę naszych księży w czwartek. Nie tylko zresztą naszych, bo modlili się z nami także trzej przedstawiciele Zgromadzenia Pocieszycieli Boskiego Serca Jezusowego z Getsemani (w skrócie - pocieszyciele). Przez szereg lat studiowali oni w murach naszego seminarium, a także wraz z chrystusowcami byli święceni. Spośród chrystusowców tego rocznika obecnych było dziewięciu kapłanów, a okolicznościowej Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Bilicki, na co dzień proboszcz parafii Szczecin-Żydowce. Jak poprzedniego dnia, tak i teraz obecny był Przełożony Generalny, który wygłosił słowo do zebranych, a także na koniec Eucharystii wręczył jubilatom pamiątkowe dyplomy.

Tak to zamknęło się to swoiste "triduum" przeżywanych przez nas wydarzeń związanych z kapłaństwem. Dziesięciu naszych współbraci postawiło w tych dniach milowe kroki na drodze swojego powołania. Życzymy im, aby zawsze realizowali swoje posłannictwo całym sercem, aby na wzór Pana - w którego jedynym kapłaństwie uczestniczą - angażowali się bezwarunkowo w dzieło zbawienia dusz.

 

(Fot. D.Witkowska/Hlondianum/Wszelkie prawa zastrzeżone.)

aktualizowano: 2016-06-13
Wszystkich albumów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone