Fotogalerie

Fotogalerie 1 lutego 2017 wyświetleń: 1857

21. Dzień życia konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego już 21. raz obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego, które papież Jan Paweł II ustanowił w 1991 roku. 

Święto zaczęło się dla nas już w przeddzień uroczystymi Nieszporami w kościele p. w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu. Nieszpory były jednym z punktów jedenastego „Sympozjum życia konsekrowanego”, którego celem było zgromadzić osoby życia konsekrowanego archidiecezji Poznańskiej do wspólnej modlitwy i rozważania daru cnót ewangelicznych. W tym roku mieliśmy możliwość asysty na Nieszporach, którym przewodniczył Rektor naszego seminarium ks. Andrzej Łysy SChr. W wygłoszonym słowie podkreślił on wyjątkowość stanu zakonnego w dzisiejszym świecie. Spotykając Jezusa ludzie żyjący cnotami czystości, ubóstwa i posłuszeństwa mają łączyć to, co „stare” w nas z tym, co nowego przynosi Chrystus do ludzkiej natury. Jest moc i pomoc przemieniające nasze życia, aby stawać się „ekspertami w kontakcie z Nim”. Przez to właśnie i tylko przez to, zakonnicy osiągnąć mogą pokój i radość dla siebie oraz dla tych wokół.

W trakcie homilii, którą wygłosił podczas Mszy św. w katedrze abp. Stanisław Gądecki, zostaliśmy pouczeni o tym, że zakonność trzeba rozpatrywać także w kategorii dziedzictwa: poprzez historię i pierwsze idee zakonów, aż po to, co dzisiaj stanowi i stanowić będzie w przyszłości zadania duszpasterskie.

Trzecim punktem, w którym mogliśmy uczestniczyć była wieczorna Msza Św. podczas XIV. Poznańskiego różańcowego Jerycha, które odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania (różańcowe Jerycho jest siedmiodniową modlitwę wynagradzająco-błagalną). Homilię podczas Mszy Św. wygłosił Prefekt naszego seminarium ks. Sylwester Marzec SChr. Powołując się na Ewangelię z dnia traktującą o Ofiarowaniu Jezusa w świątyni, zwrócił uwagę na przykład Symeona i Anny, którym poprzez wytrwałą modlitwę i byciem blisko Boga dane było zobaczyć Chrystusa. Swoistymi typami, żywymi podobieństwami Symeona i Anny są dla nas dzisiaj obecne w naszych kościołach osoby starsze, służące gorliwie Bogu swoją modlitwą i miłością.

Dzień życia konsekrowanego stanowił nie tylko możliwość do spotkania się w gronie własnej wspólnoty zakonnej, ale pokazał również jak różnorodne i bogate są charyzmaty różnych zgromadzeń oraz instytutów, którymi Duch Św. obdarza swój kościół.

aktualizowano: 2017-04-04
Wszystkich albumów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone