Aktualności

Aktualności 18 kwietnia 2018 wyświetleń: 419

W dniach 17-18 kwietnia uczestniczyliśmy w V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych na Jasnej Górze

Pielgrzymkę rozpoczęliśmy we wtorek, u stóp Jasnogórskiej Pani, podczas uroczystego Apelu. Słowo powitania wygłosił abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz wartykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, meksykanin, który był delegatem Stolicy Apostolskiej na to wydarzenie. Przez dwa pielgrzymkowe dni modlili się też z nami: abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp Damian Bryl, biskup pomocniczy z Poznania i bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Pielgrzymka odbywa się raz na pięć lat. Tym razem spotkaliśmy się pod hasłem “W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi”, ponieważ zjednoczone w miłości Dwa Serca to "najdonioślejsza przestrzeń formacyjna, gdzie miłość Boga jest hojnie rozlana”. Na Jasnej Górze włączyliśmy się w grupę ponad 2 tys. seminarzystów oraz ok. 300 księży przełożonych: rektorów, prefektów, ojców duchownych i wykładowców seminariów wyższych z całej Polski. Zobaczyć tylu seminarzystów w jednym miejscu i mieć świadomość, że jesteśmy częścią tej wielkiej rodziny - było dla nas niezwykłym przeżyciem. W środę rano spotkaliśmy się wszyscy w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Podczas powitań przypomniano słowa Papieża Franciszka o tym, że jesteśmy "świadkami i światłem nadziei dla Kościoła w Polsce i w świecie". Natomiast w trakcie konferencji, którą wygłosił abp Grzegorz Ryś, usłyszeliśmy, jak powinniśmy rozumieć formowanie się w Sercu Boga: - Trzymać głowę na piersi Jezusa i słuchać Jego Serca, tak jak św. Jan, umiłowany uczeń, gdy wchodzi w swoje kapłaństwo na Ostatniej Wieczerzy – mówił abp Ryś.

Abp Ryś opowiadał też o jarzmie, symbolicznie porównując je do kapłańskiej stuły. Jarzmo to narzędzie rolnicze, zakładane na barki przez głowę - jak stuła. Kapłaństwo, jak jarzmo, może być ciężarem, gdy kapłan traktuje swoją posługę jako zwykle wykonywanie zadań liturgicznych i administracyjnych, a nie pełni powołania sercem. - Jeśli nie pokocham tego, co jest moim powołaniem, będzie to dla mnie ciężarem nie do uniesienia - wyjaśniał abp Ryś. Poza tym, chodzi o kapłaństwo spełniane "sercem pokornym", ponieważ wychodzimy do ludzi, głosimy Chrystusa, gromadzimy Kościół. Kapłan bez pokory w sercu, będzie Kościół rozpraszał. - To od Jezusa możemy się uczyć, bo On jest pokornego serca - wskazywał abp Ryś. Mówił też o tym, że kapłan powinien być czysty wewnętrznie, duchowo, ponieważ niesie Chrystusa w świat. - Nikt nie będzie chciał pić Wody Życia z brudnego naczynia - przestrzegał.

Po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu z rozważaniami i muzycznym uwielbieniem. Głównym tematem rozważań była prawda o pokornym sercu. Po adoracji wyruszyliśmy w pielgrzymce-procesji maryjnej z kopią Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej ulicami Częstochowy, z archikatedry na Jasną Górę. Procesji przewodniczył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski. W czasie procesji odmawialiśmy tajemnice chwalebne Różańca św. Rozważania do jednej z tajemnic prowadzili nasi bracia seminarzyści Karmelici Bosi z Poznania, którzy studiują razem z nami w naszym seminarium. Idąc ulicami Częstochowy i modląc się w typowo pielgrzymkowy sposób: z różańcem w ręku, w zwartej grupie, z głośnikami-tubami niesionymi na plecach, w ponad dwutysięcznej kolumnie kleryków, księży i zakonników - poczuliśmy wielką moc i miłość Boga, który powołał tylu ludzi w Polsce, by byli Jego narzędziami i nieśli Chrystusa. To było wspaniałe przeżycie i dobre świadectwo wiary.

W bazylice na Jasnej Górze podsumowaliśmy pielgrzymkę uroczystą Eucharystią. Koncelebrze przewodniczył i słowo wygłosił abp Jorge Carlos Patrón Wong. - Niech nie załamują was trudności i cierpienia. Zostaliście powołani, by iść i głosić, a to oznacza, że macie przekraczać samych siebie - mówił abp Wong. - Chodzi o postawę Chrystusowego Serca, które zawsze przygarnia i kocha, ponieważ bije po to, aby wypełnić misję, która pochodzi od Boga. Delegat Watykanu mówił też o tym, że nasza misja kapłańska nie rodzi się z nas, ani dzięki naszej sile. Logika Ewangelii zaprasza nas do przyjęcia tego, co nam daje Bóg. My mamy być po prostu zawsze dyspozycyjni wobec tego, co otrzymujemy. Zawsze otwarci i wrażliwi na innych.

Abp Wong zachęcał nas też do pokory, miłości i ofiarnej służby, wskazując za wzór Matkę Bożą, która jest Matką Kapłanów. Na zakończenie Mszy św. złożyliśmy Akt Zawierzenia Seminariów Matce Bożej: "Poświęcamy się Twemu matczynemu Sercu, by wiernie wypełnić wolę Ojca. Pragniemy przez to zawierzenie wejść w głębię Serca Jezusa i Twoje Serce. Chcemy przez to kształtować w sobie miłość służebną, która jest kryterium uczniów Chrystusa" - modlił się w naszym imieniu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Abp Wong podczas spotkania w Częstochowie wspominał Papieża Polaka: - Kiedy widzę polskiego kleryka, zawsze przypominam sobie obraz św. Jana Pawła II, młodego seminarzysty, kapłana, biskupa. Dajcie mi znać, gdy odwiedzicie Rzym - zapraszał.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, I Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę odbyła się 29 kwietnia 1999 r. pod przewodnictwem kard. Pio Laghi, prefekta watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. Wówczas w pielgrzymce wzięło udział ponad 6 tys. kleryków, wychowawców i wykładowców Wyższych Seminariów Duchownych. Dziś w 42 seminariach diecezjalnych oraz 44 seminariach zakonnych kształci się 3050 seminarzystów.

Fot.: Biuro Prasowe Jasna Góra, Tygodnik "Niedziela" (Magdalena Pijewska), Gosc.pl (kl. Adrian Gałuszka, wiara.pl), Mazur-Large

aktualizowano: 2018-06-18
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone