Aktualności

Aktualności 3 maja 2018 wyświetleń: 399

W dniach 1-3 maja 2018 uczestniczyliśmy w Archidiecezjalnych Dniach Młodzieży w Goleniowie

Archidiecezjalne Dni Młodych (ADM) to radosne spotkanie młodzieży z parafii Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Odbywają się zawsze w tym samym momencie roku, w weekend 1-3 maja, dzięki czemu mają charakter maryjny, a wydarzeniu zazwyczaj towarzyszy piękna, słoneczna pogoda. W tym roku młodzież spotkała się już po raz piętnasty. Pierwsze Archidiecezjalne Dni Młodych zorganizowane zostały dwa razy pod rząd w Lipianach i po dwa lata z rzędu gościły w w Kamieniu Pomorskim, Myśliborzu, Choszcznie i Gryficach. W Barlinku ADM odbył się trzykrotnie; tak samo będzie w Goleniowie. W tegoroczny weekend majowy młodzież spotkała się w Goleniowie po raz drugi, a organizatorzy - Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Miasto i Gmina Goleniów - już zapraszają na spotkanie w Goleniowie za rok.

Tegoroczne ADM jest częścią obchodów XXXIII Światowego Dnia Młodzieży. Dla podkreślenia ścisłej więzi ze światowymi spotkaniami młodych ADM jest dostosowany tematycznie - zgodnie z ideą Papieża Franciszka odbywa się pod hasłem „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). Międzynarodowy charakter spotkania podkreślają od lat zagraniczni goście - grupy młodych ludzi z Niemiec, Białorusi, Francji. W tym roku zapowiedziana grupa francuska z biskupem z Seez nie dojechała z powodu egzaminów szkolnych w tym samym terminie, ale nie zawiedli przyjaciele ADM z Bambergu w Niemczech z diakonem-opiekunem grupy, przywożąc ze sobą afrykańską młodzież z Senegalu. Ogółem w Goleniowie zameldowały się 77 grupy parafialne o bardzo różnej liczbie uczestników (od kilku do kilkudziesięciu), łącznie ponad 1000 osób: uczniowie ostatnich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, studenci, przedstawiciele służby liturgicznej, młodzież zrzeszona w KSM, Ruchu Światło-Życie, członkowie schol i zespołów muzycznych oraz innych grup parafialnych, a także młodzież, która w tym roku przyjęła lub przyjmie sakrament bierzmowania. Spośród zgłoszonych grup najliczniej reprezentowane były parafie prowadzone przez Chrystusowców - Pyrzyce (53 osoby!), Dobrzany, dwie liczne grupy z naszych parafii w Stargardzie, parafia p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa ze Szczecina, Goleniów, Gosław i mocna grupa diakonów i kleryków naszego seminarium (dziewięciu, w porywach do 13 osób).

Program Archidiecezjalnych Dni Młodych składał się z wielu różnych spotkań modlitewnych, projektów artystycznych, edukacyjnych i form wypoczynku. Modliliśmy się wspólnie podczas codziennych Eucharystii, porannych jutrzni, wieczornych nabożeństw pokutnych i muzycznych uwielbień z adoracją Najświętszego Sakramentu. Msze św. w pierwszym i drugim dniu odprawiane były w kościele parafii p. w. św. Katarzyny, prowadzonej przez Księży Chrystusowców - celebrowane przez ks. abpa metropolitę Andrzeja Dzięgę i ks. bpa Henryka Wejmana. Natomiast wydarzenia muzyczne i taneczne oraz inne spotkania wspólnotowe odbywały się w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Norwida, gdzie przy stadionie ustawiono główną scenę ADM. Tam odbyły się koncerty zespołu Asi Stanuch (rodowitej goleniowianki) oraz zespołu Drabina Jakubowa. Tam też tańczyliśmy poloneza, belgijkę i chrześcijańskie tańce; przy scenie odbywały się różne akcje plenerowe. Z propozycji filmowych można było skorzystać w kinie Goleniowskiego Domu Kultury (wyświetlano „Sprawę Chrystusa”), a w kościele św. Katarzyny i na Placu Planty można było zobaczyć spektakle teatralne. Szczególnie warto wymienić spektakl Teatru "A" z Gliwic pod tytułem "Pieśń o Franciszku"; bardzo widowiskowy, profesjonalnie przygotowany i zagrany. To nowość w programie ADM, owacyjnie przyjęta. Natomiast na terenie całego miasta miały miejsce spotkania warsztatowe dla mniejszych grup młodzieżowych.

Każdy uczestnik ADM mógł wybrać warsztat tematyczny spośród ponad 20 propozycji spędzania czasu. Można było włączyć się w malowanie aniołków na szkle, układanie origami i naukę gotowania, poćwiczyć taniec lednicki i karate, wziąć udział w warsztatach muzycznych, medycznych, misyjnych czy filmowo-fotograficznych, a także w spotkaniach typowo religijnych: biblijnych, liturgicznych, w Kursie Alfa, spotkaniu Ruchu Czystych Serc czy Wielkim Konkursie Wiedzy Religijnej. Te dwa ostatnie wydarzenia, przygotowane i prowadzone były przez Księży i kleryków Towarzystwa Chrystusowego. Warsztaty na temat Ruchu Czystych Serc prowadził ks. Marcin Stefanik SChr, szef referatu powołaniowego naszego zgromadzenia, przybliżając młodym ludziom ideę RCS. Natomiast konkurs wiedzy religijnej - absolutną nowość w programie ADM - zorganizowała parafia p. w. św. Katarzyny w Goleniowie i klerycy V kursu naszego seminarium, gromadząc sporą grupę naprawdę bardzo dobrze przygotowanych uczestników. Nagrodą w tym konkursie był wakacyjny wyjazd zwycięskiej drużyny do Barcelony wraz z grupą młodzieży z Goleniowa, organizowany w lipcu 2018 przez naszą goleniowską parafię. Młodzież bardzo licznie odpowiedziała też na inną naszą propozycję, także nowość w programie ADM - grę uliczną "Bieg Samarytański", przygotowaną również przez naszych kleryków, prowadzoną osobiście przez ks. proboszcza Krzysztofa Musiałka SChr. Uczestnicy gry: dziesięć kilkuosobowych grup z różnych parafii - rozbiegli się po całym mieście, by w określonym przedziale czasu "zaliczyć" wszystkie wskazane w grze miejsca, zdobywać punkty, wykonywać określone zadania, rozwiązywać zagadki i poszerzać swoją wiedzę o Bożym Miłosierdziu w kontekście pełnienia uczynków miłosierdzia. Pierwsze dwa miejsca w tej edukacyjnej zabawie zajęły ekipy z naszych parafii: Dobrzan i Pyrzyc, trzecia na mecie była grupa z parafii z Osiedla Słonecznego w Szczecinie. Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy ADM, a szczególnie stali bywalcy tego wydarzenia, zgodnie podkreślali bardzo aktywny udział naszego zgromadzenia w przygotowaniu tegorocznych Dni Młodych. Aktywnie działała goleniowska parafia p. w. św. Katarzyny i nasza grupa klerycka. Dopisała też młodzież z naszych parafii wraz z opiekunami. Uczestniczyliśmy też w spotkaniu opiekunów grup i organizatorów w Goleniowskim Domu Kultury, gdzie o swojej działalności opowiadali przedstawiciele krakowskiego oddziału Alfa (Kursy Alfa), a także przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży - na przykładzie działalności oddziału KSM z parafii prowadzonej przez Towarzystwo Chrystusowe w Pyrzycach.

ADM 2018 w Goleniowie po raz kolejny udowadnia, że polska młodzież szuka Boga i pragnie Jego miłości i bliskości. Było to widać podczas Eucharystii, nabożeństw pokutnych (wiele spowiedzi) i uwielbieniowych w kościele p. w. św. Katarzyny, było słychać we wspaniałych świadectwach, które złożyli przez mikrofon w ostatnim dniu uczestnicy ADM. Wielu z nich podkreślało, że spotkało w Goleniowie ludzi podobnych do siebie, wierzących i naturalnych w wierze, zyskując odwagę do świadczenia o Chrystusie w codzienności. Jeden z uczestników ADM mówił o tym, byśmy "mieli ADM każdego dnia", żeby taka właśnie była nasza codzienność. Dla nas, kleryków seminarium, udział w ADM w charakterze organizatorów różnych wydarzeń oraz opiekunów i uczestników grup parafialnych - był wspaniałym doświadczeniem duszpasterskim, okazją do złożenia dobrego świadectwa, a także przestrzenią zamanifestowania naszej zakonnej tożsamości: umiłowania Eucharystii i życia wspólnotowego, otwartości serc na młodych ludzi, kontemplatywności w działaniu, kreatywności w ewangelizacji, a nade wszystko podkreślenia naszej pełnej przynależności do Chrystusa. Za rok w Goleniowie na pewno nas nie zabraknie.

Zdjęcia: własne oraz Portal Ichtis.info. Filmy z Youtube (Portal Ichtis.info)

aktualizowano: 2018-06-18
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone