Aktualności 18 października 2015 wyświetleń: 3281

Trzydzieste polonijne czuwanie na Jasnej Górze

Już po raz trzydziesty liczni przedstawiciele środowisk polonijnych, chrystusowcy, Misjonarki Chrystusa Króla oraz wierni z Polski spotkali się w Częstochowie, na Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy. W tym roku odbyło się ono pod hasłem "Wskazujcie drogi Boże pielgrzymstwu polskiemu", które jest swego rodzaju poleceniem, danym chrystusowcom przez Założyciela, kard. Augusta Hlonda. Tego dnia w polskiej stolicy Maryi obecna była także prawie cała wspólnota seminarium, na której opiera się logistyka przedsięwzięcia. Wraz z siostrami Misjonarkami, jesteśmy wszak organizatorami tego corocznego wydarzenia.

Czuwania odbywają się jesienią od 1985 r. Zaczęło się od utworzenia w tym roku Ruchu Apostolatu Emigracyjnego. RAE jest ruchem apostolskim składającym się z osób różnych stanów, których zadaniem jest stanowić ewangelizacja licznej światowej Polonii. Czy to na miejscu, pośród różnych środowisk polonijnych, czy to z Polski - np. przez ofiarowane w intencji uchodźców modlitwy czy cierpienia. To właśnie spotkanie sympatyków Ruchu na Jasnej Górze w 1985 r. dało początek corocznym, wieczerno-nocnym spotkaniom modlitewnym.

Także w tym roku program wydarzenia wypełniony był modlitwą. Po wstępnym powitaniu i koncercie poświęconym osobie Jana Pawła II, pielgrzymi - w tym duszpasterze - spotkali się w kaplicy Matki Bożej o godz. 20.00. Niebawem rozpoczęła się modlitwa różańcowa, prowadzona tradycyjnie przez nowicjat zgromadzenia. Rozważania także były związane z papieżem-Polakiem. W końcu 16 października, czyli w dzień rozpoczęcia czuwania, przypadała także 37. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową.

O 21.00 obowiązkowy na Jasnej Górze apel, podczas którego rozważanie poprowadził przełożony prowincji Towarzystwa obejmującej Niemcy, Holandię, Węgry i Włochy, ks. Edmund Druz SChr. Na koniec modlitwy pasterskiego błogosławieństwa udzielili trzej obecni biskupi, w tym ks. bp Stanisław Stefanek, który do dziś jest jedynym chrystusowcem, wybranym na urząd biskupi.

Następnie nabożeństwo poprowadzili alumni VI roku naszego seminarium, na czele z diakonami. Śpiewy wykonywała schola złożona z kleryków III roku. Modlitwa zakończyła się dziękczynieniem oraz błaganiem przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Wcześniej nastąpiło wprowadzenie flag krajów, gdzie chrystusowcy i Misjonarki prowadzą duszpasterstwo polonijne.

Bezpośrednie przygotowanie do Eucharystii poprowadziły z kolei siostry Misjonarki. Równo o północy rozpoczęła się Msza święta, celebrowana przez ks. bp. Stefanka oraz wielu innych księży, głównie chrystusowców, którzy przybyli tej nocy na Jasną Górę. Przebieg celebracji transmitowany był na świat przez telewizję Trwam, Radio Maryja oraz Radio Jasna Góra. Klerycy naszego seminarium wraz z siostrami Misjonarkami odpowiedzialni byli za liturgiczną oprawę Eucharystii, np. śpiewy prowadziła wspólna schola.

Spotkanie trwało do godz. 4.00. Modlitwy po Mszy prowadziła jeszcze młodzież z Brukseli (pracują tam Misjonarki), parafianie z Ziębic (parafia prowadzona przez chrystusowców na Dolnym Śląsku) oraz młodzież z parafii prowadzonej przez Towarzystwo na poznańskim Umultowie. 

Łącznie tej nocy przybyło na Jasną Górę ok. 1200 pielgrzymów, za służbę którym w dużej mierze odpowiadali klerycy naszego seminarium.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z tego ważnego dla nas i dla wielu emigrantów wydarzenia. Zapraszamy także na oficjalną stronę czuwań, dostępną pod tym adresem: http://www.czuwanie.chrystusowcy.pl.

aktualizowano: 2015-11-09
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: