Aktualności

RSS

Odpust w Farze poznańskiej 2013

Jak co roku nasze Seminarium włączyło się w obchody uroczystości odpustowej w Bazylice kolegiackiej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Dzień szczególinie poświęcony modlitwie o powołania do życia konsekrowanego. Podczas Eucharystii modlili się chrystusowcy, siostry Misjonarki Chrystusa Króla oraz licznie zebrana wspólnota sióstr Serafitek. Poznańska Fara jest miejscem gdzie przed laty posługuę duszpasterską spełaniał Sługa Boży ksiądz Ignacy Posadzy - współzałożyciel Towarzystwa Chrystuswoego dla Polonii Zagranicznej oraz założyciel Sióstr Misjonarek. Liturgii przewodniczył Rektor Wyższego Seminarioum Duchownego ksiądz Andrzej Lysy. Oprawę muzyczną zapewniła schola seminaryjna pod przewodnictwem księdza Roberta Nalepki.

»
1434
17
0
10 października 2013 »

Konkurs literacki "Mądrość" w twórczości JP II 2013

W czwartek, 3 października rozstrzygnięto konkurs literacki organizowany w ramach krakowskiej VIII edycji Dni Jana Pawła II, której tegorocznym hasłem jest „Mądrość”.  Zadaniem konkursowym było napisanie pracy dotyczącej rozumienia mądrości w twórczości Karola Wojtyły/ Jana Pawła II. Jury pod przewodnictwem prof. Zofii Zarębianki, poetki i znawczyni literatury religijnej, za najlepszą uznało pracę, pod tytułem „Mądrość Maksa i mądrość Adama. Co Karol Wojtyła mówi o mądrości w dramacie «Brat naszego Boga»?” i przyznało pierwsze miejsce w konkursie jej autorowi – klerykowi Maciejowi Koczajowi TChr. Nagrodą za zwycięstwo jest pielgrzymka do Ziemi Świętej. Wręczenie nagrody odbędzie się w dniu zakończenia Dni Jana Pawła II, 7 listopada w Krakowie.

»
534
0
0
4 października 2013 »

Pierwsze wykłady... 2013

„Myślą przewodnią formacji są słowa św. Pawła: „Aż Chrystus ukształtuje się w nas” (Ga 4,19). Stąd fundamentalnym jej celem jest nasze głębsze zjednoczenie osobiste z Chrystusem w Duchu Świętym. Konsekwencją tego jest tworzenie pełnej osobowości, jakiej wymaga powołanie zakonne i posłannictwo apostolskie na rzecz Polonii zagranicznej w duchu Założyciela. Cele te osiąga się przez formację duchową, intelektualną i apostolską.”

Ustawy Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

»
734
0
0
1 października 2013 »

Przyjazd neoprofesów 2013

Tradycyjnie już nasi neoprofesi przyjechali pociągiem ze stacji Lipno (koło Leszna) do Poznania. Niemałe poruszenie wśród poznaniaków wywołała grupa ubranych w swoje nowe sutanny radosnych i pełnych energii kleryków. Przemarsz z Dworca Głównego na Ostrów Tumski obowiązkowo prowadzi przez Stary Rynek. Na furcie neoprofesi zostali powitani przez rektora naszego seminarium księdza Andrzeja Łysego oraz współbraci ze starszych roczników. Nowym mieszkańcom poznańskiego domu życzymy szybkiego odnalezienia się w tej nowej rzeczywistości i doświadczenia serdecznej atmosfery naszej wspólnoty.

»
1676
10
0
30 września 2013 »

Śluby w Towarzystwie Chrystusowym 2013

„Wstąpiliśmy do zgromadzenia jedynie aby się uświęcić. To jedyny nasz cel. Ta chęć uświęcenia nie powinna być ograniczona, ale zupełna, ofiarna. Jej powinniśmy poświęcić wszystkie siły, władze, bez targowania się, bez miary, bez wagi.”
Kardynał Założyciel

»
2619
23
0
29 września 2013 »

Zakończenie rekolekcji sześciodniowych 2013

W godzinach wieczornych uroczystą Mszą Świętą zakończyliśmy sześciodniowe duchowe ćwiczenia w naszym seminarium. 

»
1239
5
0
28 września 2013 »

Rekolekcje sześciodniowe 2013

Hymnem do Ducha Świętego rozpoczęliśmy sześciodniowe rekolekcje. Wieczorem, nasz rekolekcjonista ojciec Jakub Waszkowiak OFM w konferencji wprowadzającej nakreślił ogólny temat naszych spotkań.

Większość alumnów naszego Seminarium, przez te duchowe ćwiczenia przygotowuje się do ponowienia ślubów czasowych.

Również nasi bracia nowicjusze trwają w modlitewnym skupieniu przed swoimi pierwszymi profesjami zakonnymi.


»
694
1
0
28 września 2013 »

Imieniny Wikariusza Generalnego 2013

Dziś swoje imieniny obchodzi ksiądz wikariusz generalny Bogusław Burgat. Ksiądz Wikariusz Generalny, z przyczyn praktycznych, życzenia przyjmował wczoraj. Tego samego dnia, podczas porannej Eucharystii, modliliśmy się o wszelkie potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo dla Solenizanta. Plurimos annos!

»
1484
8
0
28 września 2013 »

XII Kapituła Generalna 2013

10 lipca uroczystą Eucharystią o godzinie 12:15 (zdjęcia w galerii) zakończyła się XII Kapituła Genrelana. Współbracia obradujący od 1 lipca w Domu Głównym wybrali nowym przełożonym generlanym ks. Ryszarda Głowackiego (dotychczasowy radny generalny i proboszcz parafii w Braunschweig w Niemczech. Wikariuszem generalnym wybrano dotychczasowego Rektora Wyższego Seminarium Duchownego ks. Bogusława Burgata.

»
3219
15
0
11 lipca 2013 »

Zakończenie roku akademickiego 2013

W ostatni dzień rekolekcji przed XII Kapitułą Generalną, w nauki, które głosił o. prof. PWTW dr hab. Zbigniew Kubacki włączyła się wspólnota Seminarium.

»
1902
1
0
29 czerwca 2013 »

Prawosławne radio Град Петров 2013

Wczoraj (20 czerwca) o godzinie 19:00 całe semianrium wraz z księdzem rektorem Bogusławem Burgatem udało się do sądiadującego z Domem Głównym chrystusowców Muzeum Archidiecezjalnego przy ulicy Lubrańskiego na spotkanie ze współpracownikami rosyjskiego prawosławenego radia "Grad-Petrov". Pani Marina Łobanowa – redaktor radia, wraz z mężem opowiadała o obecnej sytuacji politycznej w Rosji oraz o pewnych do dziś nierozwiązanych kwestiach związanych z historią narodu rosyjskiego.

»
1715
17
0
21 czerwca 2013 »

Sesja egzaminacyjna 2013

Sesja egzaminacyjna to czas niezwykły. Poranną Eucharystią i hymnem do Duch Świętego rozpoczęliśmy sesję egzaminacyjną. Ze względu na specyfikę naszego Seminarium niektóre egzaminy nasi alumni zdawali jeszcze przed sesją. Okres egzaminowania potrwa do końca czerwca.

 

»
1561
1
0
10 czerwca 2013 »

Msza święta z dobroczyńcami 2013

 

Druga niedziela miesiąca jest tradycyjnie okazją do wspólnej modlitwy wraz z naszymi dobroczyńcami i przyjaciółmi. W tą niedzielę uroczystej celebracji przewodniczył obchodzący niedawno wspomnienie swojego świętego patrona ks. Wiesław Wójcik – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruchu Apostolatu Emigracyjnego. We wspólny śpiew włączyła się dziecięca schola „Iskierki” z parafii Trójcy Świętej w Poznaniu.

Po Mszy świętej zebraliśmy się w auli, aby z radością wysłuchać krótkiego koncertu „iskierek”.

»
1745
13
0
9 czerwca 2013 »

Procesja ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa 2013

 

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nasi alumni, z tłumami poznaniaków, przeszli ulicami miasta w procesji z Najświętszym Sakramentem. Wyruszyliśmy po Mszy św. z Kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa niedaleko Rynku Jeżyckiego na Plac Adama Mickiewicza, pod Pomnik Ofiar Czerwca 1956. Uroczystej procesji przewodniczył Arcybiskup Stanisław Gądecki.

»
1944
23
0
7 czerwca 2013 »

Prymicje w seminarium 2013

Wyświęceni wczoraj na kapłanów chrystusowcy sprawowali w środę, 22 maja o godz. 17.00 prymicyjną Mszę Świętą w kaplicy naszego seminarium dziękując za dar kapłaństwa. Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Klimek, a koncelebrowali przełożeni, wychowawcy i wykładowcy seminarium oraz kapłani mieszkający w Domu Głównym i goście.

»
2035
35
0
23 maja 2013 »

Święcenia prezbiteratu i diakonatu w Towarzystwie Chrystusowym 2013

„Dzień święceń prezbiteratu i diakonatu każdego roku jest punktem kulminacyjnym dla naszej wspólnoty zakonnej – Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Wydarzeniem świętym, pięknym wspólnym duchowym owocem: owocem działania Pana Boga, który wybiera, powołuje i kształtuje nowych szafarzy łaski; owocem odpowiedzi i niełatwego wysiłku powołanego – w rozeznaniu i rozwinięciu swojego powołania; owocem procesu formacji w ramach wspólnoty zakonnej, kształtującej wiarę i charyzmat powołanego; owocem miłości rodziców, rodziny i przyjaciół podtrzymujących i wspierających swego syna, wnuka, brata, kolegę” – tak mówił dzisiaj (wtorek, 21.05.2013) rektor Wyższego Seminarium Duchownego naszego zgromadzenia ks. Bogusław Burgat we wprowadzeniu do uroczystej Mszy Świętej połączonej z udzieleniem święceń prezbiteratu pięciu diakonom i świeceń diakonatu trzem akolitom naszego zgromadzenia.

»
2271
30
0
23 maja 2013 »

Seminarium w Teatrze Muzycznym 2013

 

Dzień po premierze musicalu PHANTOM w Poznańskim Teatrze Muzyczym razem z księdzem rektorem Bogusławem i księdzem prefektem Andrzejem nasi alumni oglądali niezwykły spektakl „Upiór w Oprerze”.
W godzinach wieczornych całe seminarium udało się do Teatru Muzycznego. Spacer alumnów przez centrum miasta wzbudził wiele emocji wśród przechodniów.

 

»
1461
1
0
19 maja 2013 »

Wigilia Niedzieli Zesłania Ducha Świętego 2013

 

Ubogaceni duchowo po musicalu Phantom w poznańskim Teatrze Muzycznym o godzinie 22:00 zebraliśmy się w kaplicy seminaryjnej na wspólnej modlitwie. Ten czas był przygotowaniem do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres Wielkanocny. Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego rozważaliśmy Słowo Boże w Godzinie Czytań z jutrzejszej Liturgii Godzin. Modlitwie towarzyszyły liczne pieśni o Duchu Świętym wykonane przez scholiastów naszego seminarium. We wspólną modlitwę licznie włączyli się księża i bracia z Domu Głównego. To uroczyste nabożeństwo rozpoczęło całonocną adorację Najświętszego Sakramentu. Adorację zakończyliśmy o 7:00 przed porannymi modlitwami.

 

»
665
1
0
19 maja 2013 »

Srebrny jubileusz kapłaństwa w Towarzystwie Chrystusowym 2013

We wtorek, 17 maja 1988 r. w poznańskiej katedrze 19 diakonów Towarzystwa Chrystusowego otrzymało przez posługę bpa Zdzisława Fortuniaka święcenia prezbiteratu, a miesiąc później jeszcze jeden w swojej rodzinnej parafii w USA. Dokładnie 25 lat później jedenastu z nich stanęło przy ołtarzu w kaplicy Domu Głównego naszego zgromadzenia, aby celebrować z wdzięcznością Panu Bogu i ludziom srebrny jubileusz kapłaństwa.

»
1494
10
0
17 maja 2013 »

Imieniny ks. Superiora 2013

 

 

W święto świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika imieniny obchodzi superior domu głównego ksiądz Andrzej Sołopa. Solenizant przewodniczył porannej Mszy świętej sprawowanej w kaplicy seminaryjnej. Podczas tej celebracji homilię wygłosił ksiądz prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz. We wspólną modlitwę wraz z przełożonym generalnym księdzem Tomaszem Sielickim włączyli się księża i bracia mieszkający w poznańskim domu oraz wspólnota seminaryjna razem z księdzem rektorem Bogusławem Burgatem.
Plurimos annos Księże Superiorze!

»
1873
9
0
16 maja 2013 »

Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze 2013

W ramach popularyzacji postaci generała Stanisława Maczka i dokonań dowodzonej przez niego 1 Polskiej Dywizji Pancernej gościli w Domu Głównym i w Wyższym Seminarium Duchownym przedstawiciele Zarządu Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków: prezes zarządu – gen. bryg. rez. Zbigniew Szura, sekretarz – ppłk rez. Waldemar Kotula, który jest równocześnie kustoszem Sali Tradycji Czarnej Dywizji oraz zastępca sekretarza – ppłk Stanisław Sokołowski, który jest także szefem wydziału wychowawczego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

»
1701
18
0
15 maja 2013 »

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 2013

 

Druga niedziela miesiąca jest okazją do wspólnej modlitwy wraz naszymi przyjaciółmi i dobroczyńcami. Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 10:30 przewodniczył o. Mihovil Filiović, który dzień wcześniej prowadził dzień skupienia w naszej wspólnocie.

»
1503
22
0
12 maja 2013 »

Majowy dzień skupienia 2013

 

Zatrzymanie się na krótką chwilę, pozostawienie wszystkich niekoniecznych zajęć, i zastanowienie nad życiem duchowym oraz pochylenie się nad swoim powołaniem. W duchu modlitewnego skupienia, adoracji i ciszy przeżywaliśmy piątkowy wieczór i sobotę w naszej wspólnocie seminaryjnej.

»
1032
1
0
11 maja 2013 »

Praktyki "Majówka" 2013

„Majówka” u chrystusowców ma charakter powołaniowy. Podobnie jak w zeszłym roku w Niedzielę Dobrego Pasterza nasi alumni odwiedzili parafie na terenie Polski, natomiast w długi weekend majowy, w tym samym celu udali się poza granice naszego kraju. Dzięki życzliwości księży proboszczów, klerycy opowiadali o doświadczeniu Boga w swoim życiu, dzielili się świadectwami swojego powołania, oraz o niezwykłym czasie jakim jest formacja seminaryjna, formacja zakonna na drodze ku kapłaństwu.

»
803
1
0
8 maja 2013 »

Niedziela Dobrego Pasterza 2013

"Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy." J 10,27-30

»
932
1
0
21 kwietnia 2013 »

IV Pielgrzymka polskich seminarzystów na Jasną Górę 2013

„Wam bowiem z łaski dane jest to dla Chrystusa: nie tylko w Niego wierzyć, ale i dla Niego cierpieć” (Flp 1,29) – to hasło tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę. Miała ona miejsce w dniach 16-17 kwietnia i zgromadziła około trzech tysięcy seminarzystów z całego kraju.

»
2026
22
0
18 kwietnia 2013 »

Śluby dozgonne 2013

Od wielu już lat Niedziela Bożego Miłosierdzia jest w naszym zgromadzeniu zakonnym dniem składania ślubów wieczystych. W tym roku profesję dozgonną, poprzedzoną pięciodniowymi rekolekcjami, złożyło trzech współbraci. Uroczystość odbyła się w kaplicy Domu Głównego i WSD w Poznaniu.

»
1972
36
0
7 kwietnia 2013 »

Przyjęcie do akolitatu i lektoratu 2013

Po odbyciu trzydniowych rekolekcji przygotowujących do przyjęcia posługi trzech alumnów IV roku zostało ustanowionych akolitami, natomiast kleryk Maciej z III roku , został ustanowiony lektorem (pozostali alumni trzeciego roku zostali wprowadzeni w tę posługę wyjątkowo rok wcześniej).

»
1395
24
0
18 lutego 2013 »

Egzamin Ex Universa i obrona pracy magisterskiej 2013

Dziś w naszej wspólnocie alumni VI roku formalnie zakończyli studia. Końcowy egzamin zdali wszyscy. Również egzamin magisterski wszyscy zaliczyli pozytywnie. Nowym magistrom teologii serdecznie gratulujemy i zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie przed zbliżającymi się święceniami kapłańskimi!

»
524
0
0
18 lutego 2013 »

Dzień Życia Konsekrowanego 2013

Dzień Życia Konsekrowanego jest obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu zakonnice i zakonnicy wszystkich zgromadzeń na terenie Archidiecezji Poznańskiej gromadzą się na wspólnej modlitwie w katedrze wraz ze swoim arcybiskupem ks. Stanisławem Gądeckim.

»
1295
21
0
2 lutego 2013 »

99. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Niedziela Chrztu Pańskiego 2013

99. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodziliśmy pod hasłem: „Migracje: pielgrzymka wiary i nadziei”.

Uroczystej  Mszy Świętej o godzinie 10:30 w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej przewodniczył Prymas Polski, Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Ks. Józef Kowalczyk.

»
1361
43
0
12 stycznia 2013 »
Wszystkich rekordów: 383
«, powrót 1 2 3 ... 8 9 10 11 12 dalej » Skocz do:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone