Aktualności

Aktualności 23 grudnia 2018 wyświetleń: 519

13 grudnia w naszym Seminarium gościł nowy Patriarcha Melchicki Antiochii, bp Joseph Absi

Kościół melchicki (także "melkicki", oficjalnie "Grecki Melchicki Kościół Katolicki", łac. Ecclesia Graeca Melkita) to jeden z katolickich Kościołów wschodnich, działający pierwotnie na terenie starożytnych patriarchatów Antiochii, Jerozolimy i Aleksandrii, a obecnie również wśród diaspory wiernych w Europie i w obu Amerykach. Kościół melchicki ma 7 diecezji w Libanie, 4 w Syrii, po jednej w Izraelu, Jordanii, Kanadzie, Meksyku, Australii, Brazylii i w USA oraz pojedyncze parafie w Europie Zachodniej i w Ameryce Południowej.

Kościół melchicki posługuje się obrządkiem bizantyjskim z wieloma naleciałościami łacińskimi, pochodzącymi głównie z XIX wieku, gdy w dążeniu do europeizacji reformowano liturgię i teologię na wzór łaciński. W połowie XX wieku grupa duchownych melchickich skupiona wokół seminarium w Kairze zapoczątkowała powrót do tradycyjnej wschodniej teologii i liturgii. Przedstawiciel tej grupy arcybiskup Józef Tawil działał w tym duchu podczas Soboru Watykańskiego II. Językiem obrzędów kościelnych jest język przeważającej większości wiernych - arabski.

Grecki Melchicki Kościół Katolicki powstał w 1721 r., gdy odłączyła się część Kościoła prawosławnego i poddała władzy Papieża. Nazwą melchici obejmuje się wiernych pierwotnie zamieszkujących obszary Azji i Afryki, stąd patriarcha używa zatwierdzonego przez Papieża tytułu: "Patriarcha miast Antiochii, Aleksandrii i Jeruzalem, Cylicji, Syrii, Iberii, Arabii, Mezopotamii, Pentapolis, Etiopii, całego Egiptu i całego Wschodu, Ojciec Ojców, Pasterz Pasterzy, Biskup Biskupów, Trzynasty spośród Świętych Apostołów".

Bp Joseph Absi jest patriarchą od 2017 r. W Polsce przebywał w dniach 10-15 grudnia, na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Patriarcha chciał podziękować Polakom za pomoc Syryjczykom w obliczu konflitków i wojny, które miały miejsce w Syrii w ostatnich latach. W czasie pobytu w Polsce odwiedził wiele miejsc kultu, m.in. Sanktuarium na Jasnej Górze oraz sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W naszym Seminarium spotkał się z mieszkańcami Domu Głównego, pracownikami Wydawnictwa AGAPE i redakcji "Miłujcie się" oraz z nami, klerykami. Rozmowa była bardzo ciekawa i przebiegła we wspaniałej atmosferze. Patriarcha Joseph, wikariusz generalny bp Mikołaj, odpowiedzialny za powołania i seminarium kościoła melchickiego oraz dwaj księża, którzy przyjechali wraz z nimi w ramach delegacji - opowiadali o życiu kleryków ich kościoła, o sytuacji społecznej i politycznej w Syrii, o potrzebach kościoła melchickiego.

Dowiedzieliśmy się m.in., że ostatnia bomba wybuchła w Syrii w kwietniu tego roku, a obecnie jest spokój. Bp Mikołaj opowiadał, że w seminarium jest 22 kleryków, a po zakończeniu nauki będą mogli znaleźć sobie żony (w kościele grekokatolickim i w ogóle wschodnim nie ma celibatu), a dopiero po kilku latach udanego pożycia małżeńskiego biskup może zdecydować o wyświęceniu kandydata. My, Chrystusowcy, jesteśmy zakonnikami, a zakonnicy na Wschodzie traktowani są z niezwykłą atencją i szacunkiem, także ze względu na ich bezżeństwo i całkowite oddanie się Bogu w ślubach zakonnych. Dowiedzieliśmy się też, że w Syrii nie ma problemu z prześladowaniami chrześcijan przez muzułmanów. Kościół melchicki jest jednym z wielu kościołów Wschodu w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Współistnieje z nimi, a także współpracuje, np. w Antiochii czy w Damaszku, gdzie jest siedziba patriarchy. Po wojnie potrzeba jednak dużo finansowego wsparcia na odbudowę kościołów i budynków sakralnych. Stąd też, m.in. wizyta Patriarchy Josepha w Polsce.

Z radością spędziliśmy z delegacją patriarchatu prawie 2 godziny. Rozmawialiśmy jeszcze długo w kuluarach, po spotkaniu. Takie wydarzenia są dla nas bardzo ważne. Otwierają nam oczy na świat Kościoła, uczą rozumienia innych kultur, obrządków, mentalności. Dla Chrystusowca taka wiedza i doświadczenia to prawdziwy skarb. Z dumą możemy powiedzieć, że nie było żadnej bariery między nami, zarówno językowej (wszyscy rozmawialiśmy po angielsku), jak i bariery uprzedzeń. Otwartość jest cechę Chrystusowców i tego właśnie się uczymy. Na koniec, wspólnie modliliśmy się za Kościół Wschodni i w naszych wzajemnych intencjach, co było wyrazem jedności i zrozumienia.

aktualizowano: 2019-03-11
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

61-108 Poznań
ul. Panny Marii 4
tel. (061) 64 72 100
Alior Bank 26 2490 0005 0000 4600 5132 4307
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone